Přejít na hlavní obsah

Níže uvádíme několik velmi zajímavých čísel v souvislosti hlavně s páteční situací. Vydatné srážky trefily i několik menších povodích, kde má ČHMÚ vodoměrné stanice.  Protože před intenzivním deštěm stanicemi téměř nic neteklo, nastal ideální čas na vypočtení srážkoodtokových koeficientů. Vybrali jsme 3 stanice v oblasti Sedlčanska a Benešovska a 2 stanice v Krkonoších. Pro obě oblasti platí, že zde lokálně spadlo i více než 100 mm.  

Plocha povodí k vodoměrným stanicím je relativně malá a dosahuje hodnot od 44 km2 na krkonošské Jizerce v Dolních Štěpanicích až do 269 km2 na Mastníku v Radíči. Uvažovali jsme týdenní srážku od 16. 8. do 22. 8. (dle klimatologického termínu, tedy konec v neděli 22. 8. v 8:00 SELČ).  

Termín pro ukončení výpočtu odteklého množství vody ze srážek vodoměrným profilem byl stanoven na úterý 25.8. 8:00 SELČ, kdy byl již průtok ve stanicích opět velmi blízko k hranici stavu sucha. 

Měrnými uzávěrovými profily odteklo pouze mezi 1 a 15 % spadlých srážek, což potvrzuje vypočtené hodnoty z podobně suchých let 2015 ž 2018. A proč takové poměrně velké rozpětí? Každé povodí je úplně jiné. Určitou roli hraje samozřejmě sklonitost reliéfu a geologie terénu, ale dalším důležitým faktorem je také přítomnost malých nádrží a rybníků, ty se projevují na číslech hlavně v povodí Mastníku a Chotýšanky. Podrobnější informace najdete v přiložené grafice. 

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Kontakt:

Oddělení tiskové a informační 

Ing. Lenka Hudcová
T: 734 102 611
E: info@chmi.cz
 

Odborný garant

Mgr. Martin Pecha
Oddělení povrchových vod 
E: martin.pecha@chmi.cz

Témata aktualit

130 Results for
Důležité

Nebyly nalezeny žádné výsledky.

Nebyly nalezeny žádné výsledky, které by odpovídaly klíčovým slovům: .