Zobrazeni vystrah

Při nahrávání obsahu došlo k problému. Zkuste stránku nahrát znovu. Pokud problém přetrvává, ujistětě se, že máte povolený Javascript a že používate podporovaný prohlížeč - více informací.

Zprávy


  11.4.2024

  Tisková zpráva


  Počasí, voda a ovzduší v ČR. Březen 2024


  Zveřejňujeme stručné souhrnné měsíční hodnocení situace na území České republiky v oborech klimatologie, hydrologie a kvalita ovzduší. Březen 2024 na území ČR byl teplotně mimořádně nadnormální. Jednalo se o vůbec nejteplejší březen zaznamenaný na území ČR v období od roku 1961. Průměrná měsíční teplota byla o 0,8 °C vyšší než průměrná teplota dosud nejteplejšího března v roce 2014.


  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).  5.4.2024

  Tisková zpráva


  Velikonoční písečný prach ze Sahary pohledem dálkového průzkumu i pozemního měření


  Letošní velikonoční svátky byly doprovázeny nejen nadprůměrně vysokými teplotami, ale i přechodem částic ze Sahary, které zasáhly většinu území pevninské Evropy včetně České republiky. Písečný prach ze Sahary bylo možné mapovat jak prostředky dálkového průzkumu atmosféry (ceilometry, družicové snímky), tak z dat pozemní sítě imisního monitoringu napříč republikou. Koncentrace částic PM v ovzduší byly tak vysoké, že ve dnech 30. 3. 2024 až 2. 4. 2024 došlo k vyhlášení smogových situací.


  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).  22.3.2024

  Tisková zpráva


  Roční zpráva o hydrometeorologické situaci v České republice 2023


  Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pravidelně informuje o aktuálním vývoji hydrometeorologické situace v týdenních a měsíčních zprávách. Tato roční zpráva je stručným shrnutím vývoje teplotních, srážkových a odtokových poměrů a vývoje zásob sněhu a podzemních vod v kalendářním roce 2023.
  Zpráva vychází převážně z tzv. operativních informací ČHMÚ (tj. z údajů vybrané sítě stanic), které jsou denně, popř. týdně operativně zpracovávány. Uváděné hodnoty se proto mohou lišit od následných výsledků režimového zpracování, které zahrnuje podrobnější analýzy na základě údajů úplného souboru stanic.


  Čtěte více (dokument pdf).  12.3.2024

  Tisková zpráva


  Počasí, voda a ovzduší v ČR. Únor 2024


  Zveřejňujeme stručné souhrnné měsíční hodnocení situace na území České republiky v oborech klimatologie, hydrologie a kvalita ovzduší.

  Únor 2024 na území ČR byl mimořádně teplý a srážkově bohatý. Jednalo se o vůbec nejteplejší únor zaznamenaný na území ČR v období od roku 1961 s rekordně vysokou odchylkou průměrné měsíční teploty od normálu 1991–2020. Letošní únor byl dokonce teplejší než většina březnů, podle průměrné teploty by se zařadil jako 5. nejteplejší březen.


  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).  8.3.2024

  Tisková zpráva


  Úspěšnost výstrah v roce 2023


  V roce 2023 vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) 277 výstrah, z toho 170 předpovědních a 107 varovalo před bezprostředním výskytem nebezpečného jevu. Převažovaly výstrahy s nízkým stupněm nebezpečí. Meziročně počet výstrah klesl.


  Čtěte více (dokument pdf).


  Vyhodnocení úspěšnosti meteorologických výstražných informací

  Vyhodnocení úspěšnosti hydrologických výstražných informací


>> Archiv

Výstražné informace

Aktuality


>> Archiv