Zobrazeni vystrah

Při nahrávání obsahu došlo k problému. Zkuste stránku nahrát znovu. Pokud problém přetrvává, ujistětě se, že máte povolený Javascript a že používate podporovaný prohlížeč - více informací.

Zprávy


  15.7.2021

  Zpráva


  REAKCE ČHMÚ NA INFORMACE ZVEŘEJŇOVANÉ V TISKU


  Přiložená zpráva je věnovaná analýze událostí ze dne 24. 6. 2021, mapuje komunikaci s médii a veřejností, detailněji rozebírá časovou posloupnost, věnuje se postupům pro vydávání výstrah, možnostech předpovídání tornád, včetně konkrétní situace dne 24. 6. 2021 a uvažovaným změnám v komunikaci nebezpečných jevů směrem k veřejnosti.  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).
  2.7.2021

  Zpráva


  Předběžná zpráva k vyhodnocení tornáda na jihu Moravy 24. 6. 2021


  Dne 24. června 2021 se ve večerních hodinách vyskytly velmi silné bouře, z nichž některé byly tzv. supercely. Supercela, která postupovala z Horního Rakouska přes Břeclavsko a Hodonínsko dále do Zlínského kraje, byla přibližně v čase 19:10 – 19:45 provázena silným tornádem, které způsobovalo při povrchu značné škody v pásu dlouhém 26 km a širokém až 700 m.  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).  28.6.2021

  Tisková zpráva


  Tornádo: „Je možné předpovědět jeho výskyt?”


  V první řadě vyjadřujeme účast všem, které tato výjimečná událost postihla, a děkujeme těm, kteří se účastní záchranných prací a podílejí se na odstraňování způsobených škod.

  Dne 24. června 2021 prošlo obcemi na Břeclavsku a Hodonínsku tornádo. Diskutuje se dostatečnost a včasnost výstrah, které vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  V médiích se objevilo několik komentářů a vyjádření, která bychom chtěli doplnit o pohled profesionálů z oboru meteorologie. Věříme, že diskuse nad proběhlou situací bude pokračovat věcnou debatou o tom, jak předpovědi a výstrahy ČHMÚ využívat, jak se na nebezpečné jevy připravit, jak zvýšit povědomí o nebezpečných hydrometeorologických jevech a možnostech jejich předpovědí.  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).  23.6.2021

  Tisková zpráva


  Vývoj kůrovce za posledních 6 let


  Vyšší teploty v posledních letech umožnily kůrovci vylíhnutí několika generací během letní sezóny. Přemnožení tohoto drobného hmyzu způsobuje lesníkům velké problémy. Chladnější začátek jara v letošním roce posunul první rojení až na 10. května, což je nejpozdější datum od roku 2016. V roce 2017 nastalo první rojení už 4. dubna.
  Lenka Hájková z oddělení biometeorologických aplikací komentuje průběh letošní sezóny takto: „V posledních dnech došlo k výraznému oteplení, tím pádem k výraznému zvýšení sumy efektivních teplot potřebných pro vývoj kůrovce. V nejteplejších lokalitách se sumy zvýšily až na 420 °C. V nejbližších dnech by mělo dojít k ochlazení, tedy je předpoklad, že se nárůst sum teplot opět mírně zpomalí. Dle měsíčního výhledu by v následujících týdnech měly teploty klesnout k dlouhodobému normálu. Na některých lokalitách mohou být teploty nadprůměrné, čímž se zvýší suma teplot potřebná pro vývoj kůrovce a může dojít k urychlení jeho vývoje v těchto oblastech. Vše závisí na aktuálním vývoji teplot.”
  Ve zprávě podrobněji porovnáme podmínky pro vývoj kůrovce za posledních 6 let s letošním rokem.  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).  16.6.2021

  Tisková zpráva


  Hladina podzemní vody v mělkém oběhu je aktuálně mírně nadnormální.
  Můžeme však hovořit o konci sucha?


  V posledních pěti letech na území ČR přetrvávalo sucho, které bylo důsledkem kombinace podnormálních srážek a nadnormálních teplot. Rok 2020 byl z hlediska podzemních vod v mělkém oběhu velmi netypický. Začátek roku a zejména jaro, kdy zpravidla nastává v podzemních vodách maximum, byly velmi suché. Jaro bylo celkově nejsušší od roku 1971. Ročního minima dosáhla hladina na území ČR v květnu, kdy byla na řadě vrtů dosažena nejnižší hladina pro květen od roku 1971. Absolutní roční minima hladiny v mělkém oběhu z roku 2018 však nebyla překonána. Ke zlepšení došlo v červnu (2020), kdy zpravidla dochází k přirozenému poklesu hladiny (vegetační sezóna). Aktuální stav podzemní vody v mělkých vrtech je velmi příznivý. V květnu byla hladina v mělkých vrtech celkově mírně nadnormální, v meziročním srovnání s loňským květnem hladina výrazně vzrostla u 93 % vrtů. Situace se pomalu zlepšuje i na západě Čech, kde v povodí Berounky byla v květnu průměrná měsíční hladina nadnormální poprvé od ledna 2018.  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).>> Archiv

Výstražné informace

Sucho

Aktuality


  3.8.2021

  Knihovna mimo provoz

  Oznamujeme všem zájemcům, že odborná knihovna ČHMÚ bude 5. – 6. 8. 2021 z provozních důvodů uzavřena.
  Děkujeme za pochopení.


  20.7.2021

  Zpravodaj ČHMÚ Ostrava
  6-2021

  K dispozici je letošní 6. číslo „Zpravodaje” s informacemi o počasí, teplotách, srážkách, hydrologické situaci a přehledu úrovně znečištění ovzduší v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji v měsíci červnu. V tomto vydání přináší jako zajímavost o Hlásných profilech na tocích v působnosti ČHMÚ, pobočky Ostrava.


  20.7.2021

  Kvalita ovzduší a rozptylové podmínky v ČR v červnu 2021

  Jaká byla kvalita ovzduší a jaké byly rozptylové podmínky v ČR v červnu 2021 zjistíte v měsíčních zprávách, které vydává Úsek kvality ovzduší ČHMÚ. Celou zprávu za červen 2021 naleznete zde.


  2.7.2021

  Časopis Meteorologické zprávy

  Můžete si stáhnout z našich stránek 3. číslo časopisu Meteorologické zprávy.
  Hlavní články v čísle:

  1. Porovnání výsledků měření celkového ozonu Brewerovým a Dobsonovým spektrofotometrem v Antarktidě
  2. Zpráva o průběhu sanačních prací ropných lagun v Ostravě a identifikaci špiček koncentrací SO2 v jejich okolí
  3. Amatérská meteorologická stanice Netatmo a analýza výsledků jejího měření


  24.6.2021

  KNIHOVNA oznamuje

  Specializovaná knihovna ČHMÚ oznamuje všem zájemcům, že bude pro veřejnost otevřena od 12. 7. 2021.


>> Archiv