Tání sněhu

Česká republika se nachází v klimatu, kde sníh padá prakticky pouze v chladné polovině roku. Zimní počasí avšak není natolik chladné, aby kdykoliv v průběhu zimy nemohlo dojít k významnému tání sněhu, které má potenciál způsobit povodeň.

Pravděpodobnost vydatného tání sněhu a zimní povodně je větší ve středních a nižších polohách. Za prvé proto, že teploty vzduchu se zde mohou s větší pravděpodobností pohybovat nad nulou a také z hydrologického hlediska jsou povodí mimo horské oblasti náchylnější na povodně vyvolané táním sněhu. Důvodem jsou jednak malé rozdíly nadmořských výšek a tím i teplot vzduchu, které způsobují, že sníh taje najednou z celé plochy povodí a určitý vliv má také zpravidla menší podíl lesa v těchto povodích.

Modrava dny s akumulací sněhu

Graf ukazuje počet dní v letech 2002 až 2017, kdy v povodí Vydry po Modravu (horské povodí ležící na Šumavě - většina povodí je nad 1000 m n.m.) docházelo k akumulaci nebo tání sněhu. Výrazně větší pravděpodobsobost tání sněhu je v jarních měsících.

Modrava dny s akumulací sněhu

Graf ukazuje počet dní s táním a akumulací sněhu v letech 2002 až 2017 v povodí dolní Lužnice (průměrná nadmořská výška 400 m n.m). Sníh zde odtává stejně pravděpodobně kdykoliv během zimy.