ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍ NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY V ROCE 2009
Český hydrometeorologický ústav - Úsek ochrany čistoty ovzduší



IV. CHEMICKÉ SLOŽENÍ TUHÝCH ATMOSFÉRICKÝCH SRÁŽEK V POHRANIČNÍCH HORSKÝCH OBLASTECH ČESKÉ REPUBLIKY

Složení atmosférických srážek se na území České republiky sleduje dlouhodobě a každoročně jsou publikovány přehledy průměrných ročních koncentrací iontů (kationty makro prvků, těžkých kovů i anionty) ve srážkách odebraných na lokalitách po celé České republice. Data prezentovaná v této stati, jsou získána výhradně z analýz vzorků sněhu a námraz. Tato data jsou získávána v rámci projektu financovaného EU „Monitoring of transboundary air pollution by isotope fingerprinting of sources“. Pro tento projekt bylo vybráno 10 lokalit v nadmořské výšce okolo 1000 m.n.m. rozptýlených v pohraničních oblastech celé České republiky (viz obr. IV.1 a tab. IV.1). Odběrová místa byla volena v dostatečné vzdálenosti od lidských sídel, aby se eliminovala možnost kontaminace v místě a bylo zaznamenáváno znečištění pocházející z daleko položených zdrojů. S ohledem na tento požadavek byly prováděny i samotné odběry vzorků. Vzorkaři pracují tak, aby nedošlo ke kontaminaci a veškeré stopy ukazující na pohyb cizích osob v místě odběrů zaznamenávají. Případné vlivy manipulace se vzorkem, ať už při odběru nebo následně v laboratoři, jsou kontrolovány pomocí slepých vzorků. Terénní odběry jsou v sezóně prováděny cca každých 10 dní. Projekt je plánován na tři roky. Pravidelné odběry umožňují přepočet koncentračních dat na roční toky prvků.

Zde předkládaná data representují první rok projektu (2009), kdy byly odběry prováděny v období leden až duben (včetně). Na každé lokalitě bylo provedeno 3–7 odběrů sněhu (v závislosti na sněhových podmínkách dané lokality) a 1–6 odběrů námraz. Pokud to bylo možné, byly odebrány vždy tři repliky vzorku (viz obr. IV.2). Z každého vzorku je následně analyzovaná nejen kapalná fáze, ale i fáze pevná získaná přefiltrováním vzorku. Ve vzorcích jsou metodou ICP-MS stanovovány koncentrace celkem 19 prvků.

V této stati uvádíme přehledově zpracovaná koncentrační data prvků, které byly vybrány na základě závažnosti jejich působení na složky životního prostředí.

Výsledky

V tabulce IV.2 jsou uvedeny hodnoty spočtené jako průměr všech hodnot získaných analýzou mokré depozice (sněhu, námrazy) v dané lokalitě. Uveden je rovněž celkový počet vzorků. Z výsledků shrnutých v tabulce je patrné, že horizontální depozice (námraza) je zpravidla koncentrovanější než depozice vertikální.
Lokalitu s největší mírou znečištění není možné jednoznačně určit. Nicméně lze nalézt hodnoty, které nápadně převyšují ostatní. Takovou hodnotou je např. obsah As ve vzorcích námraz pocházejících z lokality v Krkonoších. Podobná maxima najdeme i v datech z lokality Pramenáč v Krušných horách, konkrétně se jedná o obsah kadmia v námraze a obsah hliníku ve vzorcích sněhu.

Jako nejčistší lze označit jižní lokality v Českém lese a na Šumavě, kde např. koncentrace kadmia nepřesahuje 0,1 ppm, ať už ve vzorcích sněhu nebo námraz, a i obsah dalších prvků je zpravidla spíše nižší než na ostatních lokalitách. Nižší znečištění v jižních Čechách lze očekávat, zajímavý je podobně nízký obsah prvků pocházejících z lokality Zaječí hora v Krušných horách.

Tab. IV.1 Charakteristiky odběrových míst

Tab. IV.2 Průměrné koncentrace prvků v tuhých atmosférických srážkách sbíraných v prvním pololetí roku 2009 – mokrá depozice

Obr. IV.1 Mapa lokalit

Obr. IV.2 Jizerské hory – Bukovec, instalace odběráku