IV.9 LÁTKY BEZ IMISNÍHO LIMITU
 

IV.9.1 Těkavé organické látky (VOC)

Těkavé organické látky (VOC) hrají důležitou úlohu v chemii ovzduší a tedy i v oxidační síle atmosféry, což ovlivňuje stav a kvalitu ovzduší. Spolu s oxidy dusíku se VOC významně podílí na procesu tvorby přízemního ozonu a dalších fotooxidačních znečišťujících látek. Přeměny a odbourávání VOC zpravidla začínají reakcí s hydroxylovým radikálem (Víden 2005). Podle zákona o ochraně ovzduší je těkavou organickou látkou jakákoli organická sloučenina nebo směs organických sloučenin, s výjimkou metanu, která při 20 °C má tlak par 0,01 kPa nebo více, nebo má odpovídající těkavost za konkrétních podmínek jejího použití. Vzhledem k rozsahu různě dlouhé reaktivity jednotlivých VOC a k jejich množství nebyl u těchto látek stanoven imisní limit.

Monitoring VOC byl do programu EMEP zařazen na základě rozhodnutí EMEP Workshop on Measurements of Hydrocarbons/VOC v Lindau 1989 (EMEP, 1990). Vlastní měření na Observatoři Košetice (OBK) pak bylo zahájeno v průběhu roku 1992, o tři roky později jej pak doplnilo identické měření na stanici Praha-Libuš. V rámci EMEP byl zpočátku monitoring realizován na pěti stanicích, ale v průběhu 20 let se počet stanic i rozsah měřených uhlovodíků několikrát změnil. Na OBK se podařilo udržet homogenní řadu měření až do současnosti. Od roku 2011 je OBK zapojena do projektu ACTRIS, realizovaného v rámci EU 7th Framework Programme INFRA-2010-1-1.1.16: Research Infrastructures for Atmospheric Research. Problematika VOC je řešena v pracovní skupině WP4 (Trace gases networking: Volatile organic carbon and nitrogen oxides) s cílem zkvalitnit a harmonizovat měření VOC v Evropě. V rámci projektu jsou vyvíjeny standardní operační postupy a testovány nejlepších měřící techniky pro zajištění kvality. Laboratoř ČHMÚ se účastnila round robin testu, kde v oblasti vlastní analýzy VOC výsledky potvrzují, že laboratoř vyhovuje doporučovaným parametrům GC-systému a splňuje u většiny látek požadované nejistoty jak ve standardech, tak v reálných vzorcích.

Průměrné roční koncentrace většiny VOC na stanicích OBK i Praha-Libuš vykazují během 20 let monitoringu statisticky významný sestupný trend, který reflektuje pokles emisí VOC jak v ČR, tak celém středoevropském prostoru (Tab. IV.9.1.1). Trend koncentrací etanu je mnohem výraznější na předměstské stanici než na pozaďové (obr. IV.9.1.1). Výjimkou je pouze izoprén, který je přírodního původu (je emitován listnatými stromy). Na OBK nebyl zaznamenán žádný trend průměrných ročních koncentrací izoprénu a na stanici Praha-Libuš dokonce registrujeme mírný vzestup koncentrací. Roční chod většiny VOC reflektuje emisní úrovně, tedy maximální hodnoty v zimě a minima v létě, pouze u izoprénu je tomu naopak. Obecně lze konstatovat, že koncentrace hlavních VOC byly v 90. letech minulého století na předměstské úrovni o cca 150–200 % vyšší než na pozaďové stanici. V poslední dekádě se rozdíly mezi oběma stanicemi výrazně zmenšují.

Z aktuální zprávy o měření VOC v rámci EMEP (NILU 2013) vyplývá, že pro hodnocení dlouhodobých trendů jsou využívána kromě OBK data z dalších 9 stanic (5 v Německu, 2 ve Francii a po jedné z Finska a Švýcarska). Úroveň koncentrací na OBK je srovnatelná s německými stanicemi a francouzskými stanicemi. U etanu je česká stanice dlouhodobě charakterizována nižšími ročními průměry. U většiny VOC jsou naměřené hodnoty v zimě obvykle velmi podobné německým stanicím, zatímco v létě jsou u hodnoty na OBK zřetelně nižší.

Ženevský protokol o redukci emisí VOC a jejich transhraničním přenosu byl přijat v listopadu 1991 a vstoupil v platnost v září 1997 (UN-ECE 1991). Protokol obsahoval tři možnosti redukce:

  1. 30% redukce emisí VOC do roku 1999, přičemž jako základ byly použity roky 1984 a 1990;
  2. Stejná redukce jako v bodě (1) a zajistit aby celkové národní emise 1999 nepřesáhly úroveň z roku 1988;
  3. Kde emise 1988 nepřekračují stanovené limity, mohou státy přijmout jako emisní strop úroveň z roku 1999.

V roce 1999 byl přijat Göteborský protokol ke zmírnění acidifikace, eutrofizace a dopadů přízemního ozonu, který vstoupil v platnost 17. května 2005 (UN-ECE 1999). Protokol obsahuje emisní stropy pro rok 2010 pro 4 polutanty včetně VOC. Podle protokolu měly být evropské emise VOC sníženy alespoň o 40 % proti roku 1990. ČR, podobně jako většina středoevropských zemí (s výjimkou Polska) tento limit splnila; emise VOC v ČR období 1990–2010 poklesly o 51 % (EEA 2013d).

Nejvýznamnější zdroje emisí VOC v ČR se nacházejí v sektoru užití a aplikace organických rozpouštědel (NFR 3A-D), který se na znečišťování ovzduší těmito látkami v roce 2012 podílel 52,6 % (obr. IV.9.1.2). Do tohoto sektoru spadají činnosti aplikace nátěrových hmot (22,9 %), odmašťování a chemické čištění (6,2 %), výroba a zpracování chemických produktů (9,0 %), použití rozpouštědel v tiskárenském průmyslu, domácnostech apod. (14,5 %). Část emisí VOC z tohoto sektoru je do ovzduší vnášena řízeně, ale většina těchto znečišťujících látek uniká do ovzduší ve formě fugitivních emisí, jejichž omezování je obtížné. Emise VOC vznikají také při nedokonalém spalování fosilních paliv. Největší množství emisí VOC ze spalovacích procesů vzniká v sektoru lokálního vytápění domácností (20,5 %), v osobní automobilové dopravě (4,4 %), nákladní automobilové dopravě nad 3,5 t (5,4 %) a v sektoru veřejné energetiky a výroby tepla (3,8 %). V souvislosti s dopravou jsou emise VOC uvolňovány do ovzduší také ve formě par z palivových nádrží automobilů (4,5 %).

Celkové emise VOC mají v období let 2007–2012 klesající trend (obr. IV.9.1.3), který je způsoben aplikací produktů s nižším obsahem těkavých organických látek, např. vodou ředitelných barev nebo práškových plastů. U maloodběratelských balení nátěrových hmot je uplatňována legislativní regulace, omezující maximální obsah rozpouštědel v produktech dodávaných na trh. Vlivem neustálé obnovy vozového parku dochází i ke snižování emisí VOC z dopravy.

 

Tab. IV.9.1.1 Stanice s průměrnými ročními koncentracemi VOC v ovzduší


Obr. IV.9.1.1 Roční průměrné koncentrace etanu a isoprenu v ovzduší na vybraných stanicích, 1997–2013
 

Obr. IV.9.1.2 Podíl sektorů NFR na emisích VOC v roce 2012
 

Obr. IV.9.1.3 Vývoj emisí VOC v období 2007–2012
 


IV.9.2 Elementární a organický uhlík

Elementární (EC) a organický (OC) uhlík jsou důležité součásti atmosférických aerosolů. EC se do ovzduší dostává zejména v důsledku nedokonalého spalování fosilních paliv při dopravě, topení, v energetice, pálení dřeva a biomasy a také zemědělských aktivit. Emise OC pak pocházejí vedle nedokonalého spalování, také z resuspenze biologických objektů (houby, spory) nebo abrazí pneumatik či plastů (Kuhlbusch et al. 2009).

Hlavními důvody pro monitoring a výzkum chování EC a OC v atmosféře jsou dopady na lidské zdraví a globální klima. Negativní vliv EC a OC na lidské zdraví byl prokázán v různých toxikologických a epidemiologických studiích (Highwood et al., 2006; Adar, Kaufman 2007). Z tohoto důvodu vyplynul požadavek na měření EC a OC v PM na regionálních stanicích, obsažený ve směrnici Evropské komise (EC 2008).

V posledních letech je pozornost vědců upřena i na roli uhlíkatých aerosolů v procesu globální změny klimatu (např. Ramanathan, Carmichael 2008). EC je jedním z mála aerosolů, majících silnou schopnost absorpce slunečního záření, zatímco OC, podobně jako další aerosoly, se podílí hlavně na jeho rozptylu.

Pravidelné měření EC-OC v rámci projektu EUSAAR a následně ACTRIS je na Observatoři Košetice realizováno od února 2009. Odběry jsou prováděny každý šestý den ve frakci PM2,5. V rámci projektu EUSAAR byl vyvinut standardizovaný protokol pro odběrovou i analytickou fázi měření, který je dále rozvíjen v rámci ACTRIS. Tento protokol by měl být základem pro vývoj evropské či celosvětové referenční metody a implementován do národních i mezinárodních monitorovacích sítí (jako EMEP) pro zajištění konzistentního měření v Evropě.

Průměrná koncentrace celkového uhlíku (TC) v PM2,5 na Observatoři Košetice v období 2009–2013 dosáhla 4,01 µg.m-3, odpovídající hodnota pro EC byla 0,51 µg.m-3, což představuje průměrný podíl 12,5 % na TC. V rámci sítě ACTRIS data z Observatoře Košetice charakterizují spolu s německou (Melpitz) a italskou (Ispra) stanicí kontinentální část Evropy. Data získaná na Observatoři Košetice jsou velmi podobná výsledkům naměřeným na německé stanici, zatímco na italské jsou dlouhodobě měřeny nejvyšší koncentrace jak TC (kolem 8 µg.m-3), tak EC (těsně pod 2 µg.m-3) v celé síti ACTRIS. Úrovně koncentrací, měřené na skandinávských a horských stanicích jsou výrazně nižší (přibližně třetina středoevropské úrovně). Z tab. IV.9.2.1 není patrná výrazná meziroční variabilita. Roční chod koncentrací koresponduje s ročním chodem jejich emisí, tedy maxima jsou registrována v zimě a minima v létě (obr. IV.9.2.1). Podíl EC na TC se v průběhu sledovaného období kontinuálně snižoval z 14,5 % v roce 2009 na 10,4 % v roce 2013 (obr. IV.9.2.2). TC se podílel na celkových koncentracích frakce PM2,5 v průměru v 20 %, z toho EC ve 3,3 %. Z obr. IV.9.2.3 je patrný zřetelně vyšší podíl EC v chladné části roku. Podíl celkového uhlíku na PM v síti ACTRIS koresponduje s výsledky z Košetic a pohybuje se kolem 20 %. Výjimkou je pouze stanice Ispra s poměrem téměř 40 %.

 

Tab. IV.9.2.1 Průměrné roční charakteristiky uhlíkatých atmosférických aerosolů na Observatoři Košetice, 2009–2013

Tab. IV.9.2.2 Stanice měřící elementární (EC) a organický (OC) uhlík v PM2,5 v ovzduší s uvedenými ročními průměrnými a maximálními koncentracemi
 

Obr. IV.9.2.1 Průměrné měsíční koncentrace elementárního a organického uhlíku na Observatoři Košetice, 2009–2013
 

Obr. IV.9.2.2 Průměrné měsíční podíly elementárního uhlíku na celkovém uhlíku na Observatoři Košetice, 2009–2013
 

Obr. IV.9.2.3 Průměrné měsíční podíly elementárního uhlíku na koncentracích PM2,5 na Observatoři Košetice, 2009–2013

 

IV.9.3 Amoniak (NH3)
 
Koncentrace NH3 v roce 2013

Měření imisních koncentrací NH3 bylo v roce 2013 provozováno pouze na 2 lokalitách. Důvodem takto nízkého počtu lokalit je, že NH3 nemá v současnosti definován imisní limit a povinnost monitorování jeho koncentrací tedy není ze zákona nařízena. Legislativa se zaměřuje především na omezení emisí NH3 (tj. dodržování správné zemědělské praxe a prevenci závažných havárií). Amoniak se v ČR měří na stanicích Most a Pardubice-Dukla v souvislosti s emisemi z průmyslových zdrojů. V obou případech se jedná o stanice, které jsou klasifikovány jako městské pozaďové.

Nejvyšší roční průměrná koncentrace byla naměřena podobně jako v roce 2012 na stanici Pardubice-Dukla (tab. IV.9.3.1). Oproti předchozímu roku (2012) tato hodnota klesla na 4,2 µg.m-3 (z 5,1 µg.m-3). Na lokalitě Most zůstala koncentrace v porovnání s rokem 2012 na podobné úrovni (tj. 2 µg.m-3). Most a Pardubice byly k monitorování imisních koncentrací NH3 zvoleny v souvislosti s emisemi z chemického průmyslu, který je zde soustředěn.

Průměrné roční koncentrace měřené v ČR jsou srovnatelné s koncentracemi měřenými v zahraničí. V kanadské provincii Ontario se roční průměrné koncentrace NH3 pohybují od 0,1 do 3,0 µg.m-3 (Zbieranowsky, Aherne, 2012), v intenzivně zemědělských oblastech Ontaria je tato koncentrace 3,6 µg.m-3 (Zbieranowsky, Aherne, 2013). V jižním Skotsku byly naměřeny průměrné roční koncentrace NH3 v rozmezí 0,40–22,9 µg.m-3, v závislosti na místě odběru (Vogt et al., 2013). Nejvyšších hodnot bylo dosaženo na lokalitě umístěné 70 metrů po směru větru od drůbeží farmy.

Je tedy evidentní, že koncentrace NH3 vykazují výraznou prostorovou a časovou variabilitu (s ohledem na hlavní zdroj znečištění). Prostorová variabilita je ovlivňována vzdáleností od zdroje emisí. Časová variabilita koncentrací NH3 je v zemědělských oblastech způsobována sezónností aplikace hnojiv během roku. Vyšších koncentrací je zde proto dosahováno hlavně na jaře a na podzim (Zbieranowski, Aherne, 2013).

Velký vliv na koncentrace NH3 má také vyšší teplota, při které dochází z důvodu větší těkavosti, k větším emisím NH3 ze zdrojů.


Emise NH3

Emise NH3 jsou produktem rozkladu močoviny ze zvířecích biologických odpadů nebo mohou vznikat při některých chemicko-technologických procesech.

Hlavním zdrojem emisí NH3 jsou chovy hospodářských zvířat, jejichž podíl na celkových emisí NH3 v roce 2012 tvořil 69,6 % (obr. IV.9.3.1). Mezi další významné zdroje patřil sektor aplikace minerálních dusíkatých hnojiv s podílem 26,5 % celkových emisí NH3. Zbylých 3,9 % emisí NH3 produkují mobilní zdroje vybavené katalyzátory, u nichž vzniká NH3 redukcí oxidů dusíku, a technologické zdroje. Amoniak je vnášen do ovzduší při chemické výrobě hnojiv, při výrobě minerálních vláken s použitím organických pojiv, při výrobě kyseliny dusičné atd.

Klesající trend ve vývoji celkových emisí souvisí s poklesem stavů hospodářských zvířat, především prasat a v roce 2012 také drůbeže, jako důsledku zemědělské politiky a tržního prostředí (obr. IV.9.3.2). Dalším důvodem omezování emisí je legislativa související s vydáváním integrovaných povolení, v rámci nichž byly u největších chovů schvalovány a následně uplatňovány tzv. plány správné zemědělské praxe.

 

Tab. IV.9.3.1 Stanice měřící amoniak v ovzduší s uvedenými ročními průměrnými a maximálními 24hod. koncentracemi

 

Obr. IV.9.3.1 Podíl sektorů NFR na emisích NH3 v roce 2012

Obr. IV.9.3.2 Vývoj emisí NH3 v období 2007–2012