Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 18. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného dne 5. června 2008 od 13 hodin v zasedací místnosti CityPlanu v Praze 1, Jindřišská 17, 1. patro. Zasedání bylo zaměřeno na energetickou bezpečnost a možnost vzniku krizových situací v energetice.

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru a situaci v oblasti snižování následků katastrof ve světě od posledního zasedání NV - Ing. Ivan Obrusník, DrSc.
  2. Vnímání energetické bezpečnosti jako součást scénářů energetických potřeb ČR - Ing. Hynek Beran, tajemník vládní Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb České republiky pro energetiku (Pačesova komise)
  3. Současná energetická situace v globálním pohledu - Ing. Ivan Beneš, CityPlan
  4. Zvýšení energetické bezpečnosti změnou pasivních distribučních sítí na aktivní - Ing. František Mejta, Ing. M. Moravec, EGÚ České Budějovice
  5. Aktuální informace z oblasti krizové legislativy (JUDr. J. Soviš, Úřad vlády ČR)
  6. Různé

Průběh jednání:

     Úvodem uvítal předseda I. Obrusník všechny přítomné a zejména senátorku S. Paukrtovou, předsedkyni Klubu otevřené demokracie.

Ad 1)     Informaci o činnosti NV ONK od poslední schůze Výboru v březnu 2008 podal předseda NV ONK I. Obrusník: Seznámil účastníky především s děním v oblasti snižování rizika katastrof v zahraničí a především v Evropě. Kromě zastřešující role Mezinárodní strategie pro snižování katastrof (ISDR) v Ženevě se stále více objevují snahy o větší spolupráci v Evropě, především v zemích EU. Německý národní výbor pro omezování následků katastrof (platforma) ve spolupráci s platformami Francie a Švýcarska navrhli založení "Evropské sítě národních platforem" (ES NP) pro omezování katastrof a mají velký zájem o připojení Českého NV ONK k této síti. Předpokládají lepší výměnu informací, koordinaci akcí i určitou vazbu a podporu ze strany EU. Dokonce již byl podán návrh mna společný projekt v 7. rámcovém programu (7 FP), kde počítali s účastí české partnerského Výboru (platformy). Prozatímním předsedou ES NP je výkonný předseda Německého Výboru K.-O. Zentel. Předseda I. Obrusník nechal hlasovat o připojení českého NV ONK k Evropské síti platforem, které bylo účastníky zasedání schváleno a I. Obrusník byl pověřen, aby vedl další jednání v této věci.

Ad 2)      Přednáška Ing. I. Beneše (CityPlan) "Současná energetická situace v globálním pohledu" ukázala hlavní aspekty a problémy podnikáni v energetice a nutnost spolupracovat s krizovým řízením státu. Zcela vážné a reálné ohrožení představuje nedostatečná energetická bezpečnost ve světě a zejména v Evropě způsobovaná řadou faktorů a zejména nedostatečnými zdroji energetických surovin. Tento problém bude zřejmě postupně narůstat. I. Beneš ukázal i určité možnosti adaptace na tuto poměrně novou situaci i na to, že je třeba začít činit některá opatření v ČR co nejdříve. Problémem je i tlak na snižování nákladů v energetice, který se může projevit sníženou spolehlivostí zásobování konečného spotřebitele.

Ad 3)      Ing. H. Beran, tajemník vládní Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb České republiky pro energetiku ("Pačesova komise") prezentoval "Vnímání energetické bezpečnosti jako součást scénářů energetických potřeb ČR". Tato Komise teď pracuje na závěrečné redakci své zprávy pro vládu, která vychází ze situace v energetice ve světě, v Evropě a pochopitelně také v ČR. Podrobně se snaží zhodnotit ekonomické a environmentální dopady a zároveň i energetickou bezpečnost jednotlivých dílčích řešení. Bylo třeba vzít v úvahu i teplárenství, které nebylo dosud v ČR koncepčně řešeno - výpadky produkce tepla mohou mít větší dopady na obyvatelstvo než výpadky elektrické energie. Komise přihlížela i k dopadům možné klimatické změny a zejména k adaptacím na tuto skutečnost. Celou oblast je třeba řešit "najednou", nelze např. samostatně řešit problém těžebních limitů pro hnědé uhlí. Ing. Beran ukázal i některé málo známé problémy jako např. značnou nekompatibilitu mezi krizovou a energetickou legislativou, pokles vzdělanosti technického personálu v energetice atd. Zpráva Komise by měla být předložena vládě nejpozději během první poloviny července 2008.

Ad 4)     Čtvrtá přednáška byla rozdělena na dvě části. V první části seznámil Ing. F. Mejta (EGÚ České Budějovice) Výbor s možnostmi "Zvýšení energetické bezpečnosti změnou pasivních distribučních sítí na aktivní". Upozornil na to, že elektrická energie se prakticky nedá skladovat a dosavadní rozvody elektrické energie nejsou dostatečně diversifikované. Pro případy větších výpadků je třeba plánovitě připravovat tzv. ostrovní oblasti, které se dokáží velmi rychle odpojit od centrální sítě a mohou zásobovat elektřinou nouzově s využitím místních zdrojů elektřiny. Pro vyrovnání omezené výroby s poptávkou je třeba zavést dálkově selektivní omezení spotřeby elektrické energie. Technicky to již možné je, ale je třeba řešit to i na úrovni legislativy.
     V druhé části přednášky se Ing. M. Moravec (EGÚ České Budějovice) zabýval realizací projektu RESPO, jehož cílem je řešit koncepci ostrovních provozů v distribuční síti energetiky jako nástroje pro zvýšení bezpečnosti dodávky elektrické energie domácnostem a subjektům kritické infrastruktury v krizové situaci. Upozornil, že v energetické vyhlášce není řešeno spotřební zařízení jako součást elektrizační soustavy, přes nějž se uzavírá elektrický obvod. Plánovaný ostrovní provoz energetiky by měl zajistit zásobování kritické infrastruktury státu (regionu) elektřinou. Právě krizový ostrovní provoz má veliký význam a je potřeba snažit jej legislativně dostatečně zajistit.

Ad 5)     J. Soviš (Úřad vlády ČR) podal již tradiční přehled událostí a dokumentů z oblasti Bezpečnostní rady státu a krizového řízení obecně. Upozornil na novelu Vodního zákona i na určité rozpory mezi tímto zákonem a zákony krizovými, které je třeba v novelách odstranit. Do konce roku 2010 by mělo být novelizováno 8 zákonů, které se týkají krizového řízení.Bezpečnostní rada státu schválila 9 oblastí kritické infrastruktury.

Ad 6)     V části různé informoval o činnosti Regionálního výboru ONK v Moravsko-slezském kraji předseda tohoto Výboru ing. A. Hošek. Výbor je aktivní a pravidelně se schází. V posledním období se věnoval zejména dopadům možné klimatické změny a adaptačnímu procesu - přednášky na toto téma se setkaly s velkým zájmem.

Prezentace přednášejících jsou přílohou tohoto zápisu případně je možné je získat z webu: www.chmi.cz/files/katastrofy.html. Zasedání Výboru bylo velmi dobře zajištěno firmou CityPlan a příjemné prostředí pomohlo stimulovat věcnou diskusi. Příští schůze NV se bude konat na podzim 2008.

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
27. 5. 2008
stránka zřízena
9. 7. 2008