Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 10. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného od 13h 30 dne 11. února 2004 v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze 4, Na Šabatce 17.

Omluveni (uvedeno bez titulů): Dřevíkovská, Hančil (zastoupil Engst), Hora (místo něho Krejčí), Lukeš, Němec, Pejčoch, Prudil, Starostová

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru od posledního zasedání NV a o mezinárodní spolupráci v rámci střední Evropy - CEUDIP (I. Obrusník).
  2. Informace o ukončení vládního projektu Vyhodnocení katastrofální povodně ze srpna 2002 (J. Hladný).
  3. Geografický informační systém České pojišťovny, a.s. a problematika řešení závažných havárií v pojišťovnictví (P. Engst)
  4. Činnost ministerstva zahraničních věcí při mimořádných událostech v zahraničí (K. Müller).
  5. Činnost Regionálního výboru ONK pro Moravu a Slezsko (A. Hošek).
  6. Informace o připravovaných akcích, diskuse na aktuální témata, různé.

Průběh jednání:

Ad 1)     Ve zprávě o činnosti od minulé schůze se I. Obrusník zmínil o fenoménu sucha, které postihlo naši republiku v loňském roce, a které je rovněž určitým druhem katastrofy. Reakce na sucho je však pomalejší než např. u "opačného" jevu povodně. NV ONK zatím pracuje bez dotací a těžiště práce se soustřeďuje na setkávání NV s programem přinášejícím řadu nových informací v různých oblastech krizového řízení a obecně prevence katastrof. Zatím není činnost výboru, který funguje jako sdružení, zaměřena na získání grantu. Účast na projektech se tak dosud děje spíše na základě účasti členů NV ONK v rámci činnosti či jejich mateřských organizací.
     NV ONK je však zapojen do zahraniční činnosti v rámci Středoevropského fóra pro prevenci katastrof (CEUDIP). 3. a 4.11.2003 se na Balatonu uskutečnilo další zasedání CEUDIP, kterého se zúčastnili zástupci národních výborů ONK ze středoevropských zemí (Maďarsko, Slovensko, Polsko a Česko). Program zasedání byl zaměřen na katastrofy způsobené úniky nebezpečných látek do vody ve velkém měřítku. Takto bylo postiženo v nedávné minulosti Maďarsko, jehož toky byly silně kontaminovány silně kontaminovanou vodou z rumunských dolů. Takovéto situace představují problém i z hlediska mezinárodního práva. Dalším bodem programu zasedání byla informace členů výborů z jednotlivých zemí o činnosti v uplynulém roce a o statutu těchto výborů. Závěrečná část programu byla věnována diskusi o možnosti přípravy společného projektu středoevropských zemí na zlepšení informovanosti obyvatelstva, který by mohl být financován z prostředků EU z 6. rámcového programu. Účastníci ze středoevropských zemí projevili zájem o tuto možnost a přislíbili zaslat konkrétní návrhy náplní a účastníků projektu ze svých zemí koordinátorovi celé akce prof. Němcovi. Do termínu schůze ONK však tyto návrhy prof. Němec neobdržel. Celkově však bylo toto zasedání hodnoceno velmi kladně s tím, že příští zasedání CEUDIP (v roce 2004 ) se bude konat v Praze
     I. Obrusník informoval členy NV ONK o průběhu Druhé mezinárodní konference o včasném varování (EWC II), která se konala ve dnech 16.-18. října 2003 v Bonnu. Pořadatelem byl sekretariát ISDR ve spolupráci s německým výborem ONK. Konference se zúčastnilo hodně odborníků z celého světa z oblasti včasného varování, i když někteří účastníci prezentovali přednášky, které do včasného varování nepatřily. Akce byla silně podpořena německou vládou.

Ad 2)      J. Hladný podrobně informoval o ukončení vládního projektu Vyhodnocení katastrofální povodně ze srpna 2002. Projekt se soustředil na několik problémových okruhů (etap) - meteorologické příčiny povodně, hydrologické aspekty, dopady katastrofy a zpracování multimediálních výstupů pro veřejnost. Výsledky projektu jsou kvalitní a velmi rozsáhlé. Lze je najít na webových stránkách ČHMÚ (www.chmi.cz) a v příloze časopisu "veřejná správa". Řada institucí také získá podrobné výsledky projektu přímo na souboru CD.

Ad 3)     S geografickým informačním systémem České pojišťovny, a.s. i s řešením problematiky závažných havárií seznámil NV P. Engst. Informační systém je výsledkem spolupráce ČP s firmou Multimédia Computer. Umožňuje zobrazení záplavových oblastí na mapách v měřítku 1:100 000 a někde i 1:10 000 (ZABAGED). Důležité je získávání vstupních dat do systému. Mapy jsou propojeny s údaji o adresách domů, s územně správním členěním ČR, plány 200 měst apod. V současné době existuje záplavová mapa ČR (program FRAT 1.0). ČP má vyvinutý systém AKVARIUS, který by měl být lepší než původní FRAT. P. Engst zmínil i možnosti využití uvedených systémů v pojišťovnictví a upozornil na nebezpečí havárií velkých chemických provozů a jejich technologických zásobníků, které často obsahují velká množství nebezpečných látek. Tento problém může být akutní zejména s ohledem na zvýšenou pravděpodobnost teroristického útoku.

Ad 4)      Činnost ministerstva zahraničních věcí při mimořádných událostech v zahraničí popsal K. Müller. Příspěvek se týkal zajištění přijímání zahraniční pomoci v případě katastrofy u nás - již povodeň 2002 ukázala, že je potřeba řadu věcí v této oblasti dořešit. Dále je to i poskytování humanitární pomoci z ČR směrem do zahraničí. Velkým problémem je především ochrana a omezování následků katastrof i dalších krizových situací v případě našich zastupitelských úřadů. Obvykle jsou rozeznávány 4 bezpečnostní stupně za těchto mimořádných situací. Nelze však pro tyto případy aplikovat zákony o krizovém řízení a IZS, tak jako v případě, kdy ke krizové situaci dojde na našem území. Těmito problémy se zabývají i orgány EU. Problémem je, že MZV nemá výkonné složky či jednotky na řešení krizových situací, a proto musí úzce spolupracovat s MO, MV apod.

Ad 5)      O činnosti Regionálního výboru (RV) ONK pro Moravu a Slezsko promluvil předseda tohoto Výboru A. Hošek. Zdůraznil, že RV získal samostatně statut sdružení podobně jako NV ONK. V současné době dochází k určitým přesunům lidí v souvislosti se vznikem krajů a zejména se zrušením okresů. O činnost RV je však v regionu zájem, a proto bude po určité konsolidaci a s poněkud pozměněným složením pokračovat ve své činnosti.

Ad 6)      Závěrečná diskuse byla věnována možnostem pokračování činnosti NV ONK v dalším období. Došlo k určité obměně členstva NV, novými členy se stali K. Müller (odbor krizového řízení) a I. Krahulcová (odbor mnohostranných ekonomických vztahů), oba z MZV. Členové NV se shodli na tom, že těžiště práce NV ONK na nejbližší období bude ve zvyšování vzájemné informovanosti o činnosti institucí při omezování následků katastrof, zatím se NV jako sdružení patrně nezapojí do nějakého projektu nebo grantu. Je možné navázat kontakty např. se Svazem civilní ochrany, který obnovuje svou činnost a má zájem o spolupráci s NV. Výbor ONK by měl nalézt skupiny expertů pro různé oblasti prevence katastrof, kteří mohou pomoci při řešení některých aktuálních problémů. Na dalších setkáních NV budou prezentovány zajímavé přednášky z různých oblastí prevence katastrof, v mezinárodní činnosti bude NV pokračovat ve spolupráci v rámci střední Evropy (CEUDIP) i ve spolupráci s ISDR v Ženevě.
      J Soviš informoval NV o zpracování koncepce "Bezpečnostního systému ČR", který bude řešit vzájemné vazby v oblasti bezpečnosti počínaje občanem a konče prezidentem republiky. Upozornil i na současně probíhající či dokončované reformy ozbrojených sil, veřejné správy atd., které mohou přinést určité změny a impulsy v dosavadním systému krizového řízení a prevence katastrof. Členové NV se shodli i na nutnosti sjednocení názvosloví v oblasti prevence katastrof. MV připravuje terminologický slovník, který by mohl situaci v této oblasti zjednodušit.
      I. Obrusník upozornil na začínající přípravu Světové konference o snižování následků katastrof (WCDR), která se bude konat v lednu 2005 v Kobe. Evropa chystá společné stanovisko a pro jeho přípravu se bude konat setkání zástupců některých evropských zemí ve dnech 1. a 2.4.2004 v Bonnu. Pozváni byli i zástupci CEUDIP (I. Obrusník, J. Němec). WCDR bude obrovská akce a bude sledována i MZV a dalšími institucemi u nás a pochopitelně i NV ONK.
     Závěrem vyzval I. Obrusník členy NV ONK, aby využívali možnosti uvádět na stránkách NV ONK (přes www.chmi.cz/files/katastrofy.html) informace o připravovaných akcích apod.

Předpokládaný termín příští schůze NV je v červnu 2004 (před připravovaným setkáním CEUDIP).

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
25. 3. 2004
stránka zřízena
25. 3. 2004