Předmluva  

Nezbytným východiskem pro přijímání opatření zaměřených na zlepšování kvality ovzduší a životního prostředí obecně je odpovídající informační zajištění příslušných rozhodovacích procesů. V oblasti ochrany čistoty ovzduší se pravidelně a celoúzemně zajišťované hodnocení stavu kvality ovzduší na základě systematického sledování, zjišťování a vyhodnocování imisních, emisních a depozičních dat stalo součástí standardních státních služeb poskytovaných Českým hydrometeorologickým ústavem. Byla vytvořena a je dále rozvíjena celá soustava nástrojů pro objektivní sledování a hodnocení stavu a vývoje znečištění a znečišťování ovzduší na území státu. Vedle účelově zaměřených a konkrétní potřebou vyvolaných hodnocení, studií, výzkumných zpráv a dalších podkladů tvoří zejména systematicky zajišťovaná soustava nástrojů objektivního hodnocení rozhodující část informačního zabezpečení ochrany ovzduší.

Jedním ze základních článků této soustavy nástrojů sledování a hodnocení kvality ovzduší je Informační systém kvality ovzduší (ISKO) a jedním z pravidelných výsledků každoročního zpracování celoročně shromažďovaných údajů v datových bázích ISKO je souhrnný roční tabelární přehled ”Znečištění ovzduší a atmosférická depozice v datech, Česká republika” (dále jen Tabelární přehled) a Ročenka ”Znečištění ovzduší na území České republiky”. Tyto roční přehledy jsou určeny pro práci orgánů a organizací řešících problematiku životního prostředí a ochrany ovzduší v našem státě. Bezplatně jsou poskytovány orgánům státní správy v ochraně ovzduší (MŽP ČR, územním odborům MŽP ČR, referátům životního prostředí okresních úřadů a ČIŽP včetně oblastních inspektorátů), dále všem přispěvatelům do datových bází ISKO včetně okresních a krajských hygienických služeb a dalším subjektům dle rozdělovníku schváleného MŽP ČR. Tabelární přehled i Ročenka jsou každoročně věcně, interpretačně i formálně zdokonalovány na základě vlastních zkušeností i připomínek uživatelů.

Předkládaná Ročenka zhuštěnou formou tabulek, grafů a mapových znázornění podává souhrnný přehled o stavu znečišťování a znečištění ovzduší, včetně hodnocení atmosférické depozice. Zatímco Tabelární přehled, který vydání této publikace předchází, představuje formu objektivní prezentace verifikovaných imisních dat a údajů o chemickém složení atmosférických srážek z jednotlivých měřicích stanic, spočívá těžiště Ročenky zejména v mapových prezentacích charakterizujících zatížení území ze znečišťování ovzduší.

I když rozhodující podíl je při hodnocení stále věnován standardně a dlouhodobě sledovaným znečišťujícím látkám, které představují základní indikátory znečištění ovzduší, rozšiřuje se v posledních letech významně spektrum nově sledovaných, archivovaných a prezentovaných látek. Zvláště v případech nákladných, a proto málo rozšířených měření, jako je sledování těžkých kovů v aerosolu, sledování složení atmosférických srážek, sledování těkavých organických látek (VOC), perzistentních organických polutantů (POPs) v ovzduší a dalších, je pro potřeby územního hodnocení žádoucí podchycení zejména systematicky prováděných měření pro patřičné využití nákladně získávaných dat. Od roku 1997 je do ročenky zahrnuta i kapitola věnovaná problematice sledování perzistentních organických polutantů připravovaná Prof. I. Holoubkem z Masarykovy univerzity Brno.

Na závěr je třeba připomenout, že tato publikace, ale především datová základna, která je jejím východiskem, vzniká zásluhou velkého počtu lidí, pracovníků poboček ústavu, laboratoří úseku ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ i spolupracujících organizací. Do imisní databáze ISKO jsou vedle dat ze sítí ČHMÚ a Hygienické služby každoročně ukládána i data ze sítí Organizace pro racionalizaci energetických závodů (ORGREZ), Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM), dále ze stanic okresních a městských úřadů a v neposlední řadě ze sítí institucí a ústavů z oblasti zemědělství, především z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) a společnosti Ekotoxa Opava. Od roku 1996 jsou do imisní databáze ISKO ukládána a prezentována v Tabelárním přehledu i v této Ročence data z německé strany Černého trojúhelníku”, které poskytuje Landesamt für Umwelt und Geologie, Dresden. Od roku 1997 jsou vyměňována také data s polskou stranou a tato data poskytuje Wojewodski Inspektorat Ochrony Srodowiska, Jelenia Góra.

Sběr a verifikaci údajů pro zajištění emisní inventury velkých zdrojů v rámci agendy REZZO 1 zajišťuje Česká inspekce životního prostředí. Sběr údajů o emisích ze zdrojů kategorie REZZO 2, představující jednu z nejobtížněji zajistitelných agend, zajišťují v rámci své působnosti příslušné okresní a městské úřady. Základní topografická data v digitalizované podobě poskytl ČHMÚ Vojenský topografický ústav, Dobruška. Významné údaje jsou poskytovány Českým statistickým úřadem, Terplánem a.s. a dalšími institucemi.

Vlastní příprava grafické ročenky je výsledkem společné práce autorského kolektivu pracovníků ČHMÚ, zejména oddělení informačního systému kvality ovzduší, oddělení emisí a zdrojů, oddělení modelování a expertíz, oddělení imisních limitů, a pracovníků společnosti IDEA-ENVI, spol. s r.o.

Praha, červenec 1999

Ing. Ivan Obrusník, DrSc.
ředitel ústavu