2.3.3 Oxid uhelnatý  

Oxid uhelnatý se měří v rámci automatizovaného imisního monitoringu na území České republiky již od roku 1993. V roce 1998 se měřilo celkem na 54 stanicích situovaných ve všech oblastech České republiky. Měřicí lokality s jejich číselnými indikativy jsou uvedeny na obr. 2-49.

Hlavními zdroji emisí CO je silniční doprava a spalování fosilních paliv. Emise CO z dopravy se během roku příliš nemění, emise ze spalování fosilních paliv jsou vyšší v zimě než v létě, což má za následek zvýšení koncentrací CO v zimě, zvláště v městských oblastech. Na obr. 2-50 a 2-51 jsou uvedeny průměrné denní chody koncentrací CO spočtené z vybraných městských a venkovských stanic pro jakousi průměrnou městskou a venkovskou stanici, zvláště pro zimní a letní období. Z obrázku zřetelně vyplývá jednak značný rozdíl v úrovních měřených koncentrací, jednak rozdílnosti v chování CO na těchto dvou typech stanic. Koncentrace CO vykazují výrazný denní chod v městských oblastech, protože úzce souvisí s hustotou silniční dopravy. Během pracovních dnů jsou zvýšené koncentrace CO pozorovány při dopravních špičkách v ranních a večerních hodinách. Hodiny na ose x v obrázku jsou uvedeny v UTC (Universe Time Co-ordinated - světový koordinovaný čas). Ve víkendových dnech jsou denní chody koncentrací CO méně výrazné. O sobotách vykazují koncentrace CO maxima ráno a k večeru. Maximální koncentrace jsou však obecně nižší než během pracovních dnů a doba jejich výskytu se značně liší mezi jednotlivými stanicemi, zejména v ranních hodinách. O nedělích jsou maximální koncentrace pozorovány od pozdního odpoledne do večera, což pravděpodobně souvisí s návratem obyvatelstva automobilovou dopravou do měst. Ve venkovských oblastech není denní chod patrný, průběhy denních koncentrací v pracovních dnech a o sobotách a nedělích jsou téměř zcela totožné. V zimních měsících jsou pak mírně vyšší než v měsících letních.

V tabulce 2-55 je znázorněn roční chod koncentrací a vypočtené roční statistické charakteristiky pro oxid uhelnatý na měřicích stanicích. Měřicí metoda použitá pro analýzu CO na všech uvedených stanicích je infračervená korelační fotometrie. Je zřejmé, že koncentrace CO jsou vyšší v zimním období na typicky městských monitorovacích stanicích. Tento fakt je způsoben vyššími emisemi CO ze spalování fosilních paliv v zimě.

Imisní limity pro CO platné pro území České republiky jsou stanoveny jako 24hodinový imisní limit (IHd) 5 000 μg.m-3 a jako půlhodinový imisní limit (IHk) 10 000 μg.m-3. Po analýze datového souboru za rok 1998 lze konstatovat, že limit IHk byl překročen zcela výjimečně, a to celkem pouze ve 2 případech. K překročení došlo na stanicích Svitavy a Plzeň-střed, naměřené hodnoty byly mírně nadlimitní. Absolutní půlhodinové maximum bylo zaznamenáno na stanici Svitavy 24. listopadu a činilo 10 626 μg.m-3. 24hodinový imisní limit byl překročen na 3 stanicích celkem v 543 případech. Kromě těchto 3 stanic na žádné jiné stanici nebyl IHd překročen. Nejvyšší četnost překročení vykazují stanice hygienické služby Praha 5-Svornosti a Praha 8-Sokolovská, u nichž činí zaznamenaná četnost překročení IHd 77 %, resp. 74,4 %. Nejvyšší 24hodinová průměrná hodnota byla naměřena na stanici Praha 8-Sokolovská 10. června a činila 10 755 μg.m-3. Ve srovnání s hodnocením koncentrací CO v ročenkách publikovaných v předcházejících letech je nápadná značně vyšší četnost překročení IHd na jmenovaných dvou stanicích Praha 5-Svornosti a Praha 8-Sokolovská, která však není dána zhoršením imisní situace, ale faktem, že data Hygienické služby dodávaná jako 24hodinové průměrné údaje byla systémem kontroly dat pokládána za data chybná. K nápravě (i zpětné při uložení dat z předcházejících roků v databázi) došlo v červnu 1999. Na základě opravených hodnot je možné konstatovat, že k častému překračování IHd na těchto dvou stanicích HS docházelo i v letech 1996 a 1997. V r. 1997 činila relativní četnost překročení IHd na stanici Praha 5-Svornosti téměř 87 % a na stanici Praha 8-Sokolovská necelých 55 %. V r. 1996 byla na stanici Praha 5-Svornosti zaznamenána relativní četnost překročení IHd 91 % a na stanici Praha 8-Sokolovská 36 %. Vysoké relativní četnosti překročení IHd jsou důsledkem umístění těchto stanic a jejich přímým ovlivněním emisemi z dopravy. Vysoké relativní četnosti překročení IHd pro CO korespondují i s vysokými relativními četnostmi překročení imisních limitů pro NOx a SPM na těchto stanicích.

Obecně lze konstatovat, že v roce 1998 byly na stanicích většinou zaznamenány koncentrace mírně vyšší než v roce 1997. Hodnota zaznamenaného absolutního maxima (půlhodinové koncentrace) je však naopak nižší v r. 1998 než v r. 1997. Z hlediska překračování platných imisních limitů zůstává zatím stále oxid uhelnatý na našem území nejméně problematickou znečišťující látkou.