Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 21. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného dne 28. ledna 2010 od 13 hodin 30 v zasedací místnosti ČHMÚ v Praze 4 - Komořanech, Na Šabatce 17. Zasedání bylo věnováno přívalovým povodním v roce 2009 a zemětřesení na Haiti.

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru a situaci v oblasti snižování následků katastrof ve světě v druhém pololetí 2009 - Ivan Obrusník, ČHMÚ.
  2. Příčiny a průběh ničivého zemětřesení na Haiti - Jan Zedník, Geofyzikální ústav AV ČR. v.v.i.
  3. Výsledky projektu "Vyhodnocení povodně v červnu 2009 na území ČR" - Jan Kubát, ČHMÚ
  4. Meteorologické a hydrologické zhodnocení přívalových povodní - Jan Daňhelka, ČHMÚ
  5. Přívalové povodně 2009 a činnost Hasičského záchranného sboru ČR - L. Prudil, GŘ HZS
  6. Připravovaná opatření ke zlepšení činností při přívalových povodních - J. Reidinger, MŽP ČR
  7. Aktuální informace o krizovém řízení z Vlády ČR a Bezpečnostní rady státu - J. Soviš, SSHR

Průběh jednání:

Ad 1)     Informaci o činnosti NV ONK od poslední schůze Výboru v červnu 2009 podal předseda NV ONK I. Obrusník: NV ONK má příslib získat i na rok 2009 finanční podporu od resortu životního prostředí. Umožňuje to pokračování ve spolupráci s některými evropskými národními výbory - platformami. V druhé polovině roku 2009 došlo ke zintenzivnění kontaktů mezi platformami (národními výbory) v rámci sítě evropských platforem (Francie, německo, Polsko a ČR - Švýcarsko ze sítě vystoupilo). Podařilo se navázat kontakty z institucemi EU v Bruselu, zejména v oblasti civilní ochrany. Na únorovém setkání představitelů členských platforem Sítě v Paříži dojde k upřesnění a konkretizaci návrhů na projekty v oblasti snižování následků katastrof, které by mohly být financovány ze zdrojů EU.
     Návrhy na první skupinu projektů by měly být podány do konce března 2010, což je poměrně brzký termín vzhledem k administrativní náročnosti evropských projektů. Předpokládá se, že ČNV by mohl být určitým "lídrem" v oblasti včasného varování a v v nejbližší době zejména pro přívalové povodně. Návrh plánu práce evropské sítě platforem na léta 2010-2011 byl přiložen k pozvánce na lednovou schůzi Výboru (pro jistotu je znovu přiložen i k tomuto zápisu). O výsledcích únorového jednání představitelů platforem bude předseda ČNV ONK informovat členy Výboru co nejdříve. Předseda vyzval členy Výboru, aby zvážili možnost spolupráce se zahraničními kolegy na tématech navržených v plánu práce evropské sítě platforem.

Ad 2)      S příčinami a průběhem ničivého zemětřesení na Haiti seznámil členy NV ONK J. Zedník z Geofyzikálního ústav AV ČR, v.v.i. Uvedl historická zemětřesení v oblasti okolí Haiti, kde se nachází tektonický zlom velmi blízko k hlavnímu městu Port-au-Prince. Nedávné zemětřesení patří mezi 10 největších zemětřesení v historii. J. Zedník též ukázal, jak pracují seismické sítě Geofyzikálního ústavu a jak jsou navázány na sítě ve světě i jak jsou propojeny s některými částmi krizového řízení u nás. Podrobněji je vše vysvětleno v přiložené přednášce.

Ad 3)      O výsledcích projektu "Vyhodnocení povodně v červnu 2009 na území ČR" - pohovořil J. Kubát z ČHMÚ. Vláda ČR schválila po přívalových povodních v létě 2009 projekt na komplexní vyhodnocení příčin i následků tohoto extrémního jevu. Projekt koordinoval ČHMÚ a podílelo se na něm více institucí z ČR. J. Kubát ukázal meteorologické příčiny přívalových povodní,, i některé problémy např. nedostatečné pokrytí sítí pozemních měření srážek pro tak lokální jevy. Projekt se zaměřil na 4 nejvíce postižené oblasti - Novojičínsko, Jesenicko,, jižní Čechy a Děčínsko. Celá tato nepříznivá událost zasáhla 450 obcí a celková škoda se vyšplhala na 8,5 miliardy Kč. Kromě Souhrnné zprávy, kterou dostali účastníci schůze Výboru, bude vydáno 12 dílčích zpráv a rovněž speciální CD.

Ad 4)     Meteorologické a hydrologické zhodnocení přívalových povodní - bylo tématem přednášky J. Daňhelky z ČHMÚ. Vysvětlil některé základní pojmy jako je konvekce a uvedl příklady přívalových povodní např. z roku 1998 na Rychnovsku. Ukázal, proč je předpovídání lokálních bouřek a z nich vytvářených přívalových povodní tak obtížné. Předpovědi srážek pro tyto jevy jsou zatím poměrně nepřesné a to jak z hlediska určení času, tak i místa vzniku přívalové povodně. ČHMÚ postupně zlepšuje rozlišení numerického modelu počasí - z 9 x 9 km na 4,5 x 4,5 s cílem dostat se až na rozlišení 2 x 2 km. Je třeba metodicky upravit šíření výstrah na přívalové povodně a více zahrnout i občany v místě bouřkových srážek (hlásná část služby). Pomoci může i tzv. "Flash Flood Guidance", kterou bude možné zavést pro ČR během 1 až 2 let.

Ad 5)     Přívalové povodně 2009 a činnost Hasičského záchranného sboru ČR byly předmětem přednášky L. Prudila z GŘ HZS ČR. Ukázal, co se děje při přívalové povodni i po opadu vody v zasažených oblastech. Přívalové povodně 2009 způsobily ztrátu 15 lidských životů, z nichž 8 osob utonulo, ostatní zemřeli v důsledku vzniklé krizové situace. HZS napočítal celkem více než 5000 zásahů hasičů ať již profesionálních nebo dobrovolných. Překvapivý byl nízký počet tísňových telefonických volání během povodně. Problémy byly rovněž s funkčností GSM sítí - obecně byly poměrně velké problémy s komunikacemi během této povodně. L. Prudil ukázal rozsah nasazení sil hasičů i armády i pomoc při odstranění devastace krajiny zejména infrastruktury (spadlé mosty apod.). Poukázal i na to, že je třeba vylepšit některé části komunikace mezi HZS a ČHMÚ, na kterých se již začalo pracovat.

Ad 6)     O připravovaných opatřeních ke zlepšení činností při přívalových povodních informoval Výbor ve své přednášce - J. Reidinger z MŽP ČR. Vycházel z usnesení Vlády ČR č. 1573 ze dne 21.12.2009 a jeho příloh. Jsou zdůrazněna jak dlouhodobější opatření v oblasti výzkumu, tak i opatření v oblasti povodňové prevence. Je třeba otestovat některé nové metodiky a vytipovat rizikové oblasti z hlediska možnosti výskytu přívalových povodní.

Ad 7)     J. Soviš (SSHR) podal již tradiční přehled aktuálních událostí a dokumentů z oblasti Bezpečnostní rady státu a krizového řízení obecně. Podrobnosti lze nalézt v příloze tohoto zápisu.

Všechny prezentace přednášejících jsou přílohou tohoto zápisu (zřejmě po částech) případně je možné je získat z webu: www.chmi.cz/files/katastrofy.html. Příští schůze NV se bude konat pravděpodobně v květnu 2010.

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
3. února 2010
stránka zřízena
19. 2. 2010