Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 20. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného dne 25. června 2009 od 13 hodin 30 v zasedací místnosti ČHMÚ v Praze 4 - Komořanech, Na Šabatce 17. Zasedání bylo věnováno krizovým situacím seismického původu, kritické infrastruktuře a mezinárodní spolupráci při snižování následků katastrof.

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru a situaci v oblasti snižování následků katastrof ve světě a o setkání Globální platformy pro snižování následků katastrof ve dnech 15. - 19.6. 2009 v Ženevě -Ivan Obrusník, ČHMÚ.
  2. Možnosti varování v seismologii - Jan Zedník, Geofyzikální ústav AV ČR, v.v.i.
  3. Strukturální hrozby pro kritickou infrastrukturu - Jaroslav Pejčoch, T-Soft
  4. Organizační záležitosti Sdružení.
  5. Různé

Průběh jednání:

     Úvodem uvítal předseda I. Obrusník všechny přítomné a zejména zahraničního hosta pana Karl-Otto Zentela, výkonného ředitele Německého výboru ONK. Vzhledem k přítomnosti zahraničního hosta, proběhly přednášky a diskuse jak v českém, tak i anglickém jazyce.

Ad 1)     Informaci o činnosti NV ONK od poslední schůze Výboru v říjnu 2008 podal předseda NV ONK I. Obrusník: NV ONK získal i na rok 2009 finanční podporu od resortu životního prostředí. Umožňuje to pokračování ve spolupráci s některými evropskými národními výbory - platformami. Především pokračovaly kontakty a spolupráce se sítí evropských platforem, která má v současné době následující členy - Francie, Německo, Švýcarsko, Česká republika a Polsko. Platformy z dalších evropských zemí o připojení k této síti uvažují. Právě v uvedených 5 zemích, jsou národní platformy aktivní. Německá platforma DKKV zorganizovala schůzku zástupců evropských platforem v únoru 2009 v Bonnu, kde byly projednávány možnosti další spolupráce. Zúčastnili se jí zástupci z 18 evropských zemí, sekretariátu ISDR v Ženevě i z některých organizací EU. Jedním z bodů jednání byla příprava společného vystoupení evropských platforem na setkání globální platformy v červnu 2009 v Ženevě.
     Předseda NV ONK zastupoval českou platformu na červnovém druhém zasedání globální platformy, kterou uspořádala mezinárodní strategie pro snižování katastrof ISDR. Zasedání se zúčastnilo 1800 zástupců národních platforem, mezinárodních organizací, vládních činitelů a také nevládních organizací. Zasedání oficiálně zahájil a řadě klíčových jednání předsedal zástupce generálního tajemníka OSN John Holmes. Jeho zhodnocení zasedání globální platformy, které se mj. zabývá i vlivem klimatické změny na zvýšení hrozby přírodních katastrof, je v příloze tohoto zápisu. Pro NV ONK bude nutné plně podporovat spolupráci v evropském regionu nejlépe v rámci našeho členství v síti evropských platforem (ES NP). V diskusi členové ONK zdůraznili nutnost intenzivnějšího vzdělávání občanů, aby mohli lépe a rychleji reagovat na přírodní katastrofy. Rovněž byla diskuse o opomínání nutnosti snižovat stress. Bylo by dobré se více zabývat i úlohou školství při vzdělávání občanů k lepší připravenosti na katastrofy.

Ad 2)      O možnostech varování v seismologii seznámil členy NV ONK J. Zedník z Geofyzikálního ústav AV ČR, v.v.i. Uvedl historická zemětřesení ve světě a upozornil na jejich nepříznivé dopady zejména v rozvojových zemích. V ČR je hrozba zemětřesení poměrně malá a mohou dosáhnout maximálně 5. stupně Richterovy škály. Systém včasného varování před zemětřesením je poměrně složitý a na varování zbývá čas od několika sekund do půl minuty. Seismická služba Geofyzikálního ústavu AV ČR získává data z 15 monitorovacích stanic v ČR. J. Zedník rovněž vysvětlil členům NV ONK rozdíl mezi magnitudem a intenzitou zemětřesení - další podrobnosti jsou v přiložené elektronické verzi přednášky.

Ad 3)      J. Pejčoch z T-Softu se zabýval strukturálními hrozbami pro kritickou infrastrukturu. Vycházel ze své přednášky na konferenci krizových manažerů TIEMS začátkem června v Istanbulu (www.tiems.org). Diskutoval otázku bezpečnosti elektronického světa (e-world) a existující hrozby pro kritickou infrastrukturu. Úvahy jsou velice zajímavé jak z teoretického hlediska, tak z hlediska možnosti praktických dopadů (viz příloha). J. Pejčoch rovněž pozval účastníky zasedání na 11. konferenci o krizovém managementu, která se bude v listopadu 2009 (www.emergency.cz).

Ad 4)     J. Soviš (SSHR) podal již tradiční přehled aktuálních událostí a dokumentů z oblasti Bezpečnostní rady státu a krizového řízení obecně. Upozornil na to, že nová Bezpečnostní rada státu má 9 členů. Podle nového statutu má Ústřední krizový štáb po redukci z původních 36 řádných členů nyní pouze 17 členů. Připravuje se cvičení ZÓNA 2010. Další podrobnosti jsou v příloze tohoto zápisu.

Ad 5)     V části organizační záležitosti a různé informoval I. Obrusník členy NV ONK o současném statutu NV ONK, který je občanským sdružením. Regionální výbor v Moravskoslezském kraji pod vedením ing. Hoška pokračuje v úspěšné činnosti. Na nejbližším zasedání NV ONK bude třeba provést volby nových funkcionářů Výboru a připravit plán práce na další období.

Všechny prezentace přednášejících jsou přílohou tohoto zápisu případně je možné je získat z webu: www.chmi.cz/files/katastrofy.html. Příští schůze NV se bude konat na podzim 2009.

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
15. července 2009
stránka zřízena
5. 8. 2009