Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 19. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného dne 21. října 2008 od 13 hodin 30 v zasedací místnosti ČHMÚ v Praze 4 - Komořanech, Na Šabatce 17. Kromě přednášky o radiačních haváriích se zúčastnil jednání výboru zahraniční host - výkonný ředitel Německého výboru ONK.

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru a situaci v oblasti snižování následků katastrof ve světě od posledního zasedání NV - Ing. Ivan Obrusník, DrSc.
  2. Aktivity Německého Výboru ONK (DKKV) a spolupráce mezi Výbory ONK v Evropě - Karl-Otto Zentel, DKKV, Bonn.
  3. Havarijní připravenost na radiační havárie v ČR - Ing. Věra Starostová (SÚJB).
  4. Aktuální informace z oblasti krizové legislativy (JUDr. J. Soviš, SSHR ČR)
  5. Různé

Průběh jednání:

     Úvodem uvítal předseda I. Obrusník všechny přítomné a zejména zahraničního hosta pana Karl-Otto Zentela, výkonného ředitele Německého výboru ONK. Vzhledem k přítomnosti zahraničního hosta, proběhly přednášky a diskuse jak v českém, tak i anglickém jazyce.

Ad 1)     Informaci o činnosti NV ONK od poslední schůze Výboru v červnu 2008 podal předseda NV ONK I. Obrusník: Seznámil účastníky především s děním v oblasti snižování rizika katastrof v zahraničí a především v Evropě. Zaměřil se především na konferenci o úloze národních hydrometeorologických služeb v Evropě při snižování následků katastrof, která se konala ve dnech 9.-10. října 2008 v moldavském Kišiněvě. Na konferenci došlo k setkání vybraných zástupců vyspělých evropských hydrometeorologických služeb, Světové meteorologické organizace, Světové banky, Mezinárodní strategie pro omezování katastrof ISDR atd. s představiteli hydrometeorologických služeb a složek krizového řízení ve východní Evropě a dalších zemí bývalého sovětského svazu (NIS - společenství nezávislých států).
     Konference ukázala, že v oblasti vybavenosti, systémech včasného varování a ve spolupráce se složkami krizového řízení jsou v zemích z východní části Evropy a NIS stále velké mezery a nedostatky, a proto je pomoc těmto zemím velice aktuální. Česká strana prezentovala dosavadní systém spolupráce ČHMÚ se složkami krizového řízení i spolupráce s českým národním výborem ONK jako ukázku plně funkčního systému. Ten se osvědčil při řadě krizových situací, zejména povodní v období od roku 2001, kdy byly aplikovány nové krizové zákony a kdy došlo k významnému zdokonalení předpovědní a výstražné a služby ČHMÚ. Právě systém a zejména spolupráce různých složek krizového řízení a integrovaného záchranného systému a vyvolala poměrně značnou pozornost účastníků konference. Je pravděpodobné, že se na českou vládu obrátí některé země, především Moldávie, s žádostí o pomoc české strany v této oblasti.
     Předseda dále zmínil i pokračování budování Evropské sítě národních platforem" (ES NP) pro omezování katastrof, které vede především Německý výbor ONK.

Ad 2)      O aktivitách Německého Výboru ONK (DKKV) a spolupráci mezi Výbory ONK v Evropě promluvil výkonný ředitel Německého výboru pro omezování následků katastrof (DKKV) Karl-Otto Zentel. DKKV je nevládní organizací a je řízen Výkonnou radou o 20 členech. Vlastní sekretariát vedená panem Zentelem, má celkem 4 stálé pracovníky. V roce 2007 došlo k určité změně ve financování činnosti DKKV směrem k projektovému typu financování. DKKV má také příspěvky a to jak kolektivní od institucí, tak individuální. Kapacity a know-how DKKV jsou využívány jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. DKKV organizuje velké mezinárodní konference jako např. Konference o včasném varování (EWI - EWIII) v Bonnu či jedenkrát za rok odborná Fóra, která organizuje vždy jeden z kolektivních členů i další specializované semináře a diskuse.
     Rovněž publikační činnost DKKV je poměrně rozsáhlá počínaje informačními plakáty a letáky a konče specializovanými knihami o problémech omezování katastrof různého typu. DKKV také vydala brožuru o svých cílech a činnostech a má pochopitelně i své webové stránky. Mezi hlavní cíle DKKV v nejbližších letech patří posilování mezinárodních aktivit, výzkumných programů, zlepšování dostupnosti dat a v neposlední řadě pořádání školení a seminářů.
     V další části své prezentace se K.-O.Zentel zaměřil na posilování spolupráce mezi národními výbory ONK (platformami) v zemích EU a Švýcarska. V dubnu 2007 založily platformy Německa, Švýcarska a Francie Evropskou síť národních platforem pro omezování katastrof" (ES NP) a snaží se spolupráci neustále rozšiřovat a přibírat platformy z dalších zemí. Tato aktivita na regionální úrovni je silně podporována i sekretariátem ISDR v Ženevě. ES NP vyjádřila např. společné stanovisko k Zelené knize o adaptacích na klimatickou změnu v srpnu 2007 a také podala návrhy dvou projektů do evropského výzkumného programu FP7. Český NV ONK se na červnové schůzi letošního roku vyjádřil pozitivně k možnosti připojit se k síti platforem ES NP. Snahou ES NP je i získat lepší kontakty, uznání a finanční podporu z bruselských struktur EU a právě společný postup by měl vést k větším úspěchům v této oblasti. Důležitou činností DKKV prakticky od jeho založení je pomoc rozvojovým zemím ať již v Evropě či v ostatních světadílech.

Ad 3)      Ing. Věra Starostová z SÚJB přednesla referát (spoluautorka Ing. Dana Drábová) o Havarijní připravenost na radiační havárie v ČR.

Ad 4)     J. Soviš (SSHR) podal již tradiční přehled událostí a dokumentů z oblasti Bezpečnostní rady státu a krizového řízení obecně. Upozornil mj. na návrh nového statutu Ústředního krizového štábu, kde dojde k redukci řádných členů z 36 na 16. Dále seznámil ONK s posledními usneseními vlády, které mají vztah ke krizovému řízení a snižování následků katastrof.

Ad 5)     V části různé informoval I. Obrusník členy NV ONK o připravovaného setkání o katastrofách a jejich souvislosti s klimatickou změnou koncem listopadu 2008 v Paříži, kde si francouzští organizátoři vyžádali prezentaci o činnosti Českého NV ONK v této oblasti. Zřejmě tam dojde i k diskusi o dalším rozšiřování a posilování činnosti Evropské sítě národních platforem pro omezování katastrof.

Prezentace přednášejících jsou přílohou tohoto zápisu případně je možné je získat z webu: www.chmi.cz/files/katastrofy.html. Příští schůze NV se bude konat na jaře 2009.

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
31. 10. 2008
stránka zřízena
9. 7. 2008