Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 17. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného ve středu dne 5. března 2008 od 13 hodin v budově Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR v Praze 4, Kloknerova 26. Zasedání bylo věnováno problematice předpovědí, připravenosti a reakcí na orkány Kyrill a Emma.

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru a situaci v oblasti snižování následků katastrof ve světě od posledního zasedání NV - Ing. Ivan Obrusník, DrSc.
  2. Příčiny, meteorologické charakteristiky a předpovědi orkánu Kyrill - Mgr. Marian Sandev, ČHMÚ
  3. Činnost hasičského záchranného sboru při zasažení ČR orkánem Kyrill - Ing. Luděk Prudil, GŘ HZS
  4. Informace o projektu E-CALL o automatickém tísňovém volání z vozidel - Ing. Luděk Prudil, GŘ HZS
  5. Různé
  6. Prohlídka pracovišť pro krizové řízení v budově GŘ HZS ČR.

Průběh jednání:

     Jednání proběhlo v prostorách určených pro krizové štáby v budově Generálního ředitelství HZS. Účastníci zasedání NV ONK se kromě přednášek a diskuse seznámili s celkovou koncepcí a vybavením nejmodernějšího krizového pracoviště.

Ad 1)     Informaci o činnosti NV ONK od poslední schůze Výboru v červnu 2007 podal předseda NV ONK I. Obrusník: Kromě jiného seznámil účastníky s výsledky setkání Středoevropského fóra pro prevenci katastrof (CEUDIP), které se konalo v listopadu 2007 v Bonnu. Potvrdilo zájem o regionální spolupráci národních výborů (platforem) nejen ve středoevropském regionu, ale i v rámci členů EU. V roce 2007 byla činnost NV ONK podpořena finančně ministerstvem životního prostředí a podobná podpora je přislíbena i pro rok 2008. Ve své prezentaci ukázal předseda NV nejen výsledky zasedání CEUDIP, ale i zajímavé údaje o obrovském zájmu občanů o informace (vysoké počty kliknutí) na webových stránkách ČHMÚ v době orkánů Emma.

Ad 2)      Přednáška Mgr. Mariana Sandev, vedoucího prognózního pracoviště ČHMÚ na téma "Příčiny, meteorologické charakteristiky a předpovědi orkánu Kyrill a Emma" byla velmi zajímavá. Jedním z jevů, vyplývajících ze srovnání dopadů loňského orkánu Kyrill, který byl silnější (s větší rychlostí větru) než letošní Emma, bylo zničení sloupů vedení vysokého napětí slabší Emmou, které bude třeba po důkladné analýze vysvětlit. Roli mohla hrát jiná frekvence nárazů větru, stav sloupů elektrického vedení či úhel mezi vedením a směrem orkánu atd. Každopádně je třeba obě události dále analyzovat a nalézt možnosti omezení důsledků podobných orkánů v budoucnosti a to nejen na elektrická vedení, ale i na různé stavby a v neposlední řadě i zlepšit porozumění výstrahám na tyto jevy ze strany občanů.

Ad 3)      Činnost hasičského záchranného sboru při zasažení ČR orkánem Kyrill podrobně ukázal L. Prudil z GŘ HZS. Nejdříve seznámil účastníky se statistikami událostí, které řešil HZS v roce 2007, kdy tyto události dosáhly čísla 115 580. HZS přijal za rok 2007 celkem 4,5 milionu telefonických hovorů. ČR v tomto roce poskytla humanitární pomoc do 27 zemí světa. V poslední době je ze zahraničí požadována pomoc hlavně v podobě vyslání expertů na činnosti za různých druhů krizových situací.
     V další části prezentace se L. Prudil soustředil na větrné kalamity, které se do nedávna vyskytovaly v průměru jedenkrát za 10 let. Kyrill a Emma pouze jeden rok po sobě tuto statistiku nabourávají. L. Prudil podrobně popsal činnost HZS a některých dalších složek integrovaného záchranného systému při orkánu Kyrill. HZS přijal během tohoto orkánu 50 000 "reálných" tísňových volání. HZS je v současné době schopen vyřešit cca 3600 krizových událostí za den.

Ad 4)      L. Prudil z GŘ HZS podal ve své druhé prezentaci "Informaci o projektu E-CALL o automatickém tísňovém volání z vozidel". Jedná se o nový systém E-CALL popsaný podrobněji v lednovém čísle časopisu "112". EU se zabývá možností využití tohoto systému pro snížení počtu mrtvých a raněných při autohaváriích. ČR |(GŔ HZS) byl pověřen EU provést vyzkoušení možností tohoto systému v rámci pilotního projektu.

Ad 5)     V části různé proběhla diskuse o další činnosti NV ONK i v souvislosti s ukázkou jeho užitečnosti pro zvyšování vzájemné informovanosti členů, kteří pracují v různých složkách krizového řízení a integrovaného záchranného systému ČR. Účastníci projevili velký zájem o pokračování v činnosti NV ONK a to jak na národní úrovni, tak i v regionu - konkrétně v moravskoslezském kraji, kde pracuje velmi dobře regionální výbor ONK pod vedením ing. A. Hoška.

Ad 6)     Jednání NV ONK bylo zakončeno "Prohlídkou pracovišť pro krizové řízení v budově GŘ HZS ČR", která byla pro všechnu velmi zajímavá a ukázala neustálé zdokonalování systému krizového řízení ze strany GŘ HZS.

Příští schůze NV bude na podzim s předběžným tématem krizových situací ve zdravotnictví.

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
10. 3. 2008
stránka zřízena
10. 3. 2008