Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 16. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného ve čtvrtek 21. června 2007 ve 14h 00 v hlavní budově Českého hydrometeorologického ústavu v Praze 4 - Komořanech, Na Šabatce 17. Zasedání bylo věnováno problematice dopadu klimatických změn, rizikům nárůstu katastrof i možným způsobům adaptace na tyto jevy.

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru a situaci v oblasti snižování následků katastrof ve světě od posledního zasedání NV - Ing. Ivan Obrusník, DrSc.
  2. Dopady a rizika klimatické změny (IPCC AR4) - RNDr. Jan Pretel, CSc., ČHMÚ
  3. Vliv očekávaných klimatických změn na hydrologický režim ČR - Ing. Jan Kubát, ČHMÚ
  4. Ovlivnění strategie a cílů v oblasti snižování rizika katastrof možnými klimatickými změnami - Ing. Ivan Obrusník, DrSc., ČHMÚ
  5. Informace o dokumentech z bezpečnostní oblasti projednávaných vládou ČR a Bezpečnostní radou státu - JUDr. J. Soviš, Úřad vlády ČR
  6. Různé

Průběh jednání:

     Jednání proběhlo v prostorách Českého hydrometeorologického ústavu a bylo zaměřeno především na otázky dopadu klimatických změn, rizikům nárůstu katastrof i možným způsobům adaptace na tyto jevy.

Ad 1)     Informaci o činnosti NV ONK od poslední schůze Výboru v únoru 2007 podal předseda NV ONK I. Obrusník: Kromě jiného seznámil účastníky s výsledky setkání národních výborů (platforem) pro snižování katastrof ze zemí EU ve dnech 7. - 8. prosince 2006 v Paříži, kterého se za český NV ONK zúčastnil profesor J. Němec. Toto zasedání jednoznačně schválilo vytvoření neformální sítě evropských platforem, které by bylo partnerem EU či Evropské komisi a také by bylo ve spojení s globálním sdružením těchto platforem pod patronací Mezinárodní strategie pro snižování katastrof ISDR. Setkání představitelů platforem z celého světa se pak uskutečnilo ve dnech 5. - 7.6. 2007 v Ženevě a za ČNV se jej zúčastnili profesor Němec a V. Schneiderová. Činnost ČNV ONK i aktivity ve středoevropském měřítku (CEUDIP) jsou ISDR velmi dobře hodnoceny. Předpokládané setkání CEUDIP v letošním roce bude pravděpodobně na podzim v Německu. MŽP i v roce 2007 pomáhá finančně zabezpečit činnost ČNV ONK. Výbor také získal oficiální razítko s logem.

Ad 2)      Přednáška J. Pretela Dopady a rizika klimatické změny (IPCC AR4) seznámila Výbor se současnou situací v problematice změny klimatu a možnostech jejího zmírnění a zejména adaptací na tuto změnu. Ve většině zemí včetně ČR došlo v jarních měsících k určitému zkreslení informací z dokumentů IPCC zejména v médiích. J. Pretel uvedl řadu takovýchto nepřesných informací na pravou míru.

Ad 3)      J. Kubát ve své prezentaci Vliv očekávaných klimatických změn na hydrologický režim ČR podal přehled možných dopadů změny klimatu v budoucnosti do hydrologie a vodního hospodářství. Ukazuje se, že bude nutné zpřesnit především výstupy z klimatických modelů a projekce a tím umožnit zpřesnění dopadů změny klimatu na vodu a vodní hospodářství v ČR a odvození vhodných adaptačních opatření.

Ad 4)     I. Obrusník seznámil ČNV ONK se současným stavem snižování následků katastrof ve světě s ohledem na určité propojení možné změny klimatu a nárůstu počtu i dopadů přírodních katastrof v posledních letech.

Ad 5)      J. Soviš podal již tradiční přehled událostí a dokumentů z oblasti Bezpečnostní rady státu, krizového řízení obecně a také např. bezpečnostního výzkumu.

Ad 6)     J. Pejčoch seznámil Výbor s průběhem a výsledky letošního setkání Mezinárodní organizace krizových manažerů TIEMS, které se konalo v Chorvatsku. Upozornil též členy Výboru na chystanou 10. konferenci "Současnost a budoucnost krizového řízení 2007" ve dnech 26.-27.11.2007 v Praze (přihlásit se je možné na www.emergency.cz)
     Účastníci shodli na tom, že dosavadní uspořádání s pravidelnými schůzkami k tématickým okruhům a zároveň i s obměňováním místa setkávání na pracovištích členů se osvědčuje. Výměna zkušeností a informací mezi členy Výboru je přínosná a může vést i ke společné účasti na projektech apod. Osobní kontakty mezi členy ČNV pomáhají v krizových situacích, což se již několikrát potvrdilo. Také finanční zabezpečení činnosti ze strany MŽP činnosti pomáhá. Dobře funguje i Regionální Výbor ONK v Ostravě, který vede A. Hošek. Ukazuje se, že téma přírodních a jiných katastrof, rizik a krizových systémů je stále aktuálnější a přispívají k tomu i stále rostoucí obavy lidí z dopadů možných klimatických změn.

     Závěrem vyzval I. Obrusník členy NV ONK, aby využívali možnosti uvádět na stránkách NV ONK informace o připravovaných akcích apod. Všechny přednášky ze 16: zasedání ČNV ONK v příloze k zápisu a budou též vyvěšeny na webových stránkách Českého NV ONK (přes www.chmi.cz/files/katastrofy.html). Na těchto stránkách budou i další aktuální informace z oblasti snižování následků katastrof.

Příští schůze NV bude na podzim s předběžným tématem krizových situací ve zdravotnictví.

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
26. 6. 2007
stránka zřízena
3. 7. 2007