Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 12. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného ve čtvrtek 5. května 2005 od 14h 00 v budově generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR v Praze 4, Kloknerova 26. Zasedání bylo tradičně zaměřeno na aktuální problémy při prevenci a omezování následků přírodních katastrof a havárií a na plán činnosti ČNV ONK pro nejbližší období.

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru od posledního zasedání NV a o mezinárodní spolupráci po Světové konferenci o snižování katastrof v Kobe (I. Obrusník)
  2. Ukázka pracoviště OPIS GŘ HZS a jeho úkolů při krizových situacích (L. Prudil, GŘ HZS ČR.).
  3. Informace o dokumentech z bezpečnostní oblasti projednávaných vládou ČR a Bezpečnostní radou státu (J. Soviš, Úřad vlády ČR)
  4. Závěry ze Světové konference o snižování následků katastrof (WCDR) a informace o varovném systému pro tsunami jako ukázka globálnějšího přístupu ke snižování následků katastrof (I. Obrusník, Český hydrometeorologický ústav).
  5. Informace o připravovaných akcích, plán další činnosti Výboru, diskuse na aktuální témata, různé.

Průběh jednání:

     Jednání proběhlo v prostorách pro krizové štáby v budově GŘ HZS, což bylo pro všechny účastníky zasedání velice zajímavé a vytvořilo to patřičnou atmosféru jednání.

Ad 1)     Ve zprávě o činnosti (příloha 1) od minulé schůze se I. Obrusník zmínil především o průběhu Světovou konferenci pro omezování následků katastrof (WCDR) v lednu 2005 v Kobe a o účasti delegace ČR na této významné události (dále viz bod 4). Příprava na tuto akci z hlediska NV ONK probíhala ve spolupráci s některým středoevropskými národními výbory (platformami), především s Výborem německým. Tento Výbor připravil pro WCDR zvláštní sekci věnovanou úloze, problémům a regionální spolupráci národních platforem pro snižování katastrof. Právě této sekce se aktivně zúčastnil předseda NV ONK, který prezentoval jak situaci v Českém ONK, tak i spolupráci v rámci Středoevropského fóra pro prevenci katastrof CEUDIP. Situace s větším uznáním činnosti NV ONK se zatím výrazně nezlepšila a ani v usnesení vlády k účasti delegace ČR na WCDR ze 4.5.2005 se bod o nutnosti větší podpory činnosti národní platformy neobjevil, ačkoliv v návrhu na usnesení byl (viz příloha 2).
     O činnosti regionálního Výboru ONK v moravsko-slezském regionu promluvil jeho předseda A. Hošek. Činnost tohoto Výboru se postupně konsoliduje a je pravděpodobné, že vznikne další regionální výbor pro jihomoravský kraj (případně dohromady s Vysočinou).

Ad 2)      L. Prudil z GŘ HZS ČR. seznámil členy NV s koncepcí a hlavními úkoly pracovišť pro krizové v podzemí budovy GŘ HZS a to jak s pracovišti krizových štábů, tak i OPIS GŘ HZS. Tato chráněná pracoviště GŘ HZS existují již dva roky a jsou situována ve dvou podzemních podlažích budovy. Jsou vybavena nejmodernější informační a prezentační technologií. Tato velmi zajímavá prezentace byla doplněna podrobnou prohlídkou s výkladem L. Prudila a P. Lukeše.

Ad 3)     J. Soviš z Úřadu vlády ČR Informoval členy Výboru o dokumentech z bezpečnostní oblasti projednávaných vládou ČR a Bezpečnostní radou státu. Cenné informace z této prezentace jsou v příloze 3 zápisu.

Ad 4)     Závěry ze Světové konference o snižování následků katastrof (WCDR) a informace o varovném systému pro tsunami jako ukázka globálnějšího přístupu ke snižování následků katastrof přednesl I. Obrusník z Českého hydrometeorologického ústavu. K nejdůležitějším závěrům patří apel na vlády všech zemí, aby zařadily snižování následků katastrof mezi své prioritní úkoly a také tyto aktivity podporovaly. Obnova infrastruktury a území po katastrofě by měla být dělána už s výhledem na zamezení či snížení následků budoucích katastrof a tudíž chápána jako investice do budoucna. Podpora by měla být dávána i národním platformám (výborům) pro snižování katastrof i mezinárodní spolupráci a koordinaci aktivit v této oblasti. Pozornost by se měla soustředit i na mapování rizik. V další části prezentoval přednášející poslední poznatky o katastrofě způsobené v oblasti Indického oceánu vlnou tsunami včetně popisu varovných systémů pro případ tsunami. Dále se zmínil o úloze a pomoci mezinárodních organizací i některých vyspělých států (USA, Japonsko) při návrhu a realizaci víceúčelového systému, který by varoval nejen před tsunami, ale i před jinými druhy nebezpečných situací. Je třeba se z této strašlivé katastrofy poučit (i u nás), neboť je zřejmé, že při lepší připravenosti na možný příchod tsunami včetně kvalitního varovného systému mohly být ztráty na životech mnohem nižší.
     V. Vilímek seznámil NV s prezentací problematiky sesuvů na konferenci WCDR v Kobe.

Ad 5)      Následovala diskuse o dalším směřování NV ONK. Účastníci se shodli na tom, že chtějí pokračovat alespoň v rozsahu jako dosud i přesto, že bod o podpoře národních platforem z usnesení vlády ke konferenci WCDR překvapivě (?) vypadl. P. Lukeš seznámil NV s plánem cvičení v ČR na zbytek roku 2005 a zejména na velká cvičení v příštím roce. J. Pejčoch uvedl, že Česká asociace krizových manažerů se stane součástí Mezinárodní společnosti krizových manažerů TIEMS (www.tiems.org ). Vzhledem k určité obměně členů NV ONK je k zápisu přiložen aktuální adresář členů NV včetně e-mailových kontaktů.

     Závěrem vyzval I. Obrusník členy NV ONK, aby využívali možnosti uvádět na stránkách NV ONK (přes www.chmi.cz/files/katastrofy.html) informace o připravovaných akcích apod.

Předpokládaný termín příští schůze NV je v září nebo v říjnu 2005. Letošní setkáni Středoevropského Fóra pro prevenci katastrof by mělo být na podzim v Polsku..

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
6. 6. 2005
stránka zřízena
6. 6. 2005