Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 11. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného od 13h 30 dne 14. prosince 2004 v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze 4, Na Šabatce 17.

Omluveni (uvedeno bez titulů): Hora (místo něho J. Krejčí), Starostová (zastoupena F. Koldusem), Pejčoch, Vilímek, Lukeš, Prudil

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru od posledního zasedání NV a o mezinárodní spolupráci v rámci střední Evropy - CEUDIP (I. Obrusník).
  2. Vybrané problémy vyplývající z analýzy Bezpečnostního systému ČR (J. Soviš, Úřad vlády ČR)
  3. Energetická infrastruktura a krizové situace (I. Beneš, CityPlan Ltd.).
  4. Činnost regionálního Výboru ONK pro Moravskoslezský kraj (A. Hošek, Český hydrometeorologický ústav, Ostrava).
  5. Nové úkoly v oblasti monitorování radiační, chemické a biologické situace v ČR (F. Kozák, GŘ HZS ČR).
  6. Světová konference o snižování následků katastrof (WCDR) - příprava a očekávané výsledky této významné události (I. Obrusník, Český hydrometeorologický ústav).
  7. Informace o připravovaných akcích, diskuse na aktuální témata, různé

Průběh jednání:

Ad 1)     Ve zprávě o činnosti od minulé schůze se I. Obrusník zmínil o problémech s dosavadním statutem Výboru. Dále se soustředil na informace o činnosti Středoevropského Fóra o Prevenci Katastrof CEUDIP. Poslední setkání CEUDIP se uskutečnilo v červnu 2004 v Praze na České zemědělské universitě a ukázalo zájem zástupců národních výborů (platforem) pro omezování následků katastrof ze středoevropských zemí se pravidelně jedenkrát ročně scházet. Jednání CEUDIP se věnovalo především přípravě na Světovou konferenci pro omezování následků katastrof (WCDR) v lednu 2005 v Kobe. Německý výbor ONK uspořádá v Kobe zvláštní sekci věnovanou národním platformám a jejich spolupráci v rámci Evropy.
     Předseda informoval rovněž o stálých kontaktech se Sekretariátem ISDR v Ženevě i o setkání odborníků a zástupců národních platforem Francie a Spojeného království, které se konalo v září 2004 v Paříži. Ukázalo i zájem o širší spolupráci v problematice katastrof v rámci Evropy a EU. Další významnou události byla Konference o krizovém managementu, kterou v listopadu uspořádal v Praze T-Soft, a která již tradičně ukázala současné směry v této oblasti v ČR i v zahraničí.

Ad 2)      J. Soviš seznámil přítomné s Analýzou Bezpečnostního systému ČR a s posledními událostmi ve vztahu k omezování katastrof a ke krizovým situacím ve Vládě ČR, Bezpečnostní radě státu, Ústředním krizovém štábu, Ústřední povodňové komisi, na ministerstvech apod. J. Soviš na terminologický slovník v oblasti krizového řízení, který je na Internetu (www.mvcr/2003/odbor/obp/terminsl.pdf). 13.12.2004 zasedala BRS a zabývala se Novou koncepcí ochrany obyvatelstva.

Ad 3)     I .Beneš společně s J. Rosou seznámil NV ONK s Energetickou infrastrukturou ve spojitosti s možnými krizovými situacemi. Ukázalo se, že energetická infrastruktura je v některých částech, zejména v distribučních sítích, velmi zranitelná a její vyřazení např. teroristy může způsobit katastrofální situace. Určitým řešením ochrany může být tzv. ostrovní provoz distribučních sítí. J Rosa podal informaci zejména o konceptu úplné soběstačnosti území např. krajů z hlediska zásobování energií i o nutnosti tzv. bezpečnostního výzkumu v této oblasti.

Ad 4)      A. Hošek seznámil členy NV ONK se současnou situací v Moravskoslezském regionu, kde funguje dosud jediný regionální výbor ONK (RV ONK). Došlo zde k určité výměně lidí po nedávných administrativních změnách, Zájem o práci v RV ONK je i nadále velký. Podobně jako v NV ONK, jsou zde určité problémy se Statutem (v současné době také "Sdružení") a rovněž financováním základní činnosti. Není dořešena otázka např. kolektivního členství (instituce), sponzorů apod. Je možné, že dojde k vytvoření samostatného RV pro Jihomoravský kraj.

Ad 5)      F. Kozák seznámil NV ONK se současnou situací v ČR v oblasti ochrany před "zbraněmi hromadného ničení (ZHN) tj. chemickými, biologickými a nukleárními prostředky. BRS uložila úkol zpracovat harmonogram pro zvýšení připravenosti v této oblasti. Existují zde tři základní pilíře z závislosti na typu zbraně, prostředku nebo látky, jejichž činnost koordinuje a řídí MV prostřednictvím GŘ HZS ČR. To plní funkci Národního koordinačního a vyhodnocovacího střediska ZHN (NKVS), obdobná střediska existují i na krajích. Subkoordinátorem pro radiační situace je SÚJB, pro chemické MV ČR a pro biologické MZd. Připravuje se novela zákona 238 o HZS a k urychlení řešení problematiky ZHN v ČR bude ustavena Odborná pracovní komise.

Ad 6)      I. Obrusník seznámil účastníky se stavem přípravy na Světovou konferenci o snižování následků katastrof (WCDR) v lednu 2005 v japonském Kobe. Konference se zúčastní delegace ČR vedená ministrem životního prostředí Ambrozkem. Členem by měl být i předseda NV ONK. WCDR by měla zhodnotit plnění tzv. Jokohamské strategie a připravit strategii a hlavní cíle v oblasti snižování katastrof na nejbližší desetiletí. Rovněž se očekává vytvoření politické deklarace, která upozorní vlády jednotlivých zemí na aktuálnost prevence katastrof, ať již přírodních či způsobených člověkem. S informaci o výsledcích jednání WCDR budou prezentovány na příští schůzi ONK na jaře roku 2005.

Ad 7)     Účastníci se shodli na tom, že NV ONK bude i nadále pokračovat ve své dosavadní činnosti s těžištěm práce především ve výměně informací a ve formě přednášek na pravidelných schůzích. V roce 2005 se uskuteční cvičení zaměřené na koordinaci v rámci NATO. Na některé z příštích schůzí by měly být prezentovány i čerstvé informace z oblasti snižování následků havárií jaderných zařízení i některé otázky využití psychologie a psychiatrie zejména v období těsně po katastrofě i již zmíněné výstupy z konference WCDR v Kobe. Ty mohou mít vliv i na větší uznání dosavadní činnosti NV ONK. Snahou bude uspořádat příští schůzi na jiném pracovišti než v ČHMÚ tak, aby se mohli členové Výboru postupně seznamovat s jejich vybavením a připraveností pro snižování následků a prevenci katastrof u nás.

Závěrem vyzval I. Obrusník členy NV ONK, aby využívali možnosti uvádět na stránkách NV ONK (přes www.chmi.cz/files/katastrofy.html) informace o připravovaných akcích apod.

Předpokládaný termín příští schůze NV je v dubnu nebo počátkem května 2005.

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
25. 4. 2005
stránka zřízena
25. 4. 2005