Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 9. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného dne 19. června 2003 ve 13.30 v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze 4, Na Šabatce 17.

Omluveni (uvedeno bez titulů): Babák, Dřevíkovská, Hančil, Hladný, Hora (místo něho Jahodová), Hornych, Chrpa, Krejčí, Lysenko, Rážová, Soviš, Starostová, Vilímek, Zezulák

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru od posledního zasedání NV (I. Obrusník).
  2. Možnosti informačního a monitorovacího serveru připravovaného ministerstvem pro informace (J. Pejčoch).
  3. Mezinárodní činnost - spolupráce v rámci střední Evropy - CEUDIP (J. Němec).
  4. Činnost Regionálního výboru ONK pro Moravu a Slezsko (A. Hošek).
  5. Program UNISPACE a jeho význam pro prevenci katastrof (J. Kolář).
  6. Informace o projektu "Groundwater for Emergency Situations", který vede prof. Šilar.
  7. Další činnost Výboru v návaznosti na nový Statut.
  8. Informace o připravovaných akcích, diskuse na aktuální témata, různé.

Průběh jednání:

Ad 1)     Ve zprávě o činnosti od minulé schůze se I. Obrusník zaměřil na situaci se statutem NV ONK jako sdružení. Členové ONK se shodli na tom, že forma sdružení je v současné době nejlepší s tím, že funkcionáře jako pokladníka atd. bude třeba zvolit, případně otevřít účet NV ONK u banky, až v případě získání prostředků na projekt apod. Členské příspěvky jednotlivců může zatím vybrat předseda při příští schůzi. Těžiště činnosti NV ONK od minulé schůze bylo spíše v činnosti institucí. Na druhé straně bylo několik zahraničních aktivit v rámci střední Evropy (viz bod 3).

Ad 2)      J. Pejčoch prezentoval informaci o zřízení serveru pro Monitorovací služby veřejné správy ČR - MONISu jako součásti portálu veřejné správy. MONIS, který má veřejnou a neveřejnou část, již poskytuje některé služby a počítá se s jeho širším nasazením.

Co je to MONIS?

  • MONIS je středisko monitorovacích služeb, které slouží k průběžnému i operativnímu sběru informací v celostátním rozsahu. Do systému mohou zadávat informace pouze uživatelé, kteří mají přiděleno uživatelské jméno a heslo. Každá informace je adresná a je označena jak identifikací autora, tak času, kdy byla do systému zadána.
  • MONIS rovněž usnadňuje komunikaci orgánů veřejné správy a subjektů soukromé sféry zejména v případech mimořádných situací, které mohou ohrozit zdraví či život či poškodit životní prostředí.
  • MONIS umožňuje vyrozumívat orgány, organizace, podniky i jednotlivce o důležitých událostech zasíláním zpráv SMS, e-mailu a podobně.
  • MONIS poskytuje uživatelům prostor pro operativní zadávání a sdílení informací o vývoji situace, včetně možnosti jejich autorizovaného zveřejnění pro potřeby sdělovacích prostředků i široké veřejnosti.
  • MONIS také poskytuje služby pro podporu monitorovacích, plánovacích, kontrolních a statistických činností jak na úrovni státní správy, tak podnikové sféry a zejména tam, kde dochází ke kontaktu těchto subjektů.
  • MONIS umožňuje efektivně provádět i operativní jednorázová či periodická šetření.
Ad 3)     J. Němec seznámil NV s mezinárodní činností v regionu střední Evropy , kde funguje Středoevropské forum pro prevenci katastrof (CEUDIP). V tomto foru hrají zatím zástupci ČR významnou roli. V rámci CEUDIP se v první polovině roku 2003 nepodařilo uspořádat pravidelné setkání (loni bylo v Bonnu), neboť maďarští zástupci, kteří organizaci letos přislíbili, setkání zatím neuspořádali. J. Němec a I. Obrusník navštívili v rámci účasti na 14. kongresu Světové meteorologické organizace (WMO) sekretariát Mezinárodní strategie pro snižování katastrof (ISDR) v Ženevě, kde hovořili s nejvyššími představiteli této organizace, Její ředitel S. Briceňo projevil velký zájem o činnost CEUDIPu i NV ONK v jednotlivých zemích. ISDR přislíbil maximální pomoc jak v dodávání materiálů, tak při organizaci setkání. Pan Briceňo upozornil na velmi zajímavou připravovanou akci - Druhou mezinárodní konferenci o včasném varování (EWC II), která se bude konat ve dnech 16.-18. října 2003 v Bonnu. Pořadatelem je sekretariát ISDR ve spolupráci s německým výborem ONK. Mise ČR v Ženevě uspořádala během Kongresu WMO setkání zástupců středoevropských zemí s cílem navázat kontakty (které byly v některých zemích přerušeny) a spolupráci v oblasti prevence katastrof. Zájem projevili zástupci všech pozvaných zemí, pouze zástupce Maďarska na setkání chyběl.

Ad 4)      J. Hošek stručně referoval o činnosti regionálního výboru ONK pro Moravu a Slezsko, kde v současné době dochází k přesunům lidí v souvislosti se zavedením nových krajů a zejména s rušením okresů. Předpokládá se brzké obnovení činnosti v novém složení, neboť zájem o prevenci katastrof je v tomto regionu, postiženém katastrofální povodní v roce 1997, velký.

Ad 5)      Jako host vystoupil Doc. J. Kolář z České kosmické kanceláře, který seznámil NV s programem Spojených národů v oblasti prevence katastrof s využitím družic a obecně kosmických technologií. Specializovaný projekt se jmenuje UNISPACE a zabývá se problematikou prevence katastrof z globálního pohledu. Systém může pomoci např. krizovým štábům informacemi o průběhu katastrofy a situaci v zasaženém území apod. ČR by se mohla projektu zúčastnit za předpokladu vytvoření týmu lidí z několika oborů zaměřených na využití informací z kosmu. Zájemci o podrobnější informace mohou kontaktovat Doc. Koláře na adrese: jan.kolar@czechspace.cz

Ad 6)      I. Obrusník seznámil členy NV s projektem "Groundwater for Emergency Situations", který vede prof. Šilar. Ten požádal dopisem NV o podporu tohoto projektu při získávání potřebného grantu, což přítomní členové NV přislíbili a pověřili předsedu NV, aby s prof. Šilarem projednal vhodný způsob podpory.

Ad 7 a 8)     Další činnost byla diskutována během celého zasedání NV. Zájem o problematiku prevence katastrof je velký, ale poslední dobou se NV potýká s problémem menší účasti členů na schůzích a určitou pasivitou. Proto bude třeba se k tomuto problému vrátit na podzimní schůzi Výboru. Rovněž lze očekávat, že dojde k přibrání nových členů místo těch, kteří se přesunuli do jiných institucí a oblastí zájmu. Situace je poněkud překvapující, neboť zájem o problematiku činností NV ONK obecně vzrůstá v souvislosti s nedávnou povodní v srpnu 2002, která ukázala aktuálnost celé problematiky. Je však i možné, že červnový termín schůze byl pro řadu členů málo vyhovující.

Pokud jde o nejbližší zajímavé akce, pak to byl VII. ročníku Mezinárodní konference Medicína katastrof ve dnech 23.-25.6.2003 ve Zlíně - Lukově, a jejímž ústředním tématem se staly katastrofální povodně z let 1997 a 2002. Tato akce, jejímž hlavím organizátorem byl člen NV ONK Štorek, již byla v době psaní zápisu minulostí. Byla však velmi úspěšná a dala dohromady lidi nejen z oboru záchranných služeb, ale i z dalších profesí důležitých při prevenci katastrof.

Informace o připravované konferenci o včasném varování byla zmíněna v bodě 3 tohoto zápisu..

Předpokládaný termín příští schůze NV je v době od poloviny září do poloviny října 2003

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
15. 7. 2003
stránka zřízena
18. 7. 2003