Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis ze 7. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného dne 5. 6. 2002 od 13.30 v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze 4, Na Šabatce 17.

Omluveni (uvedeno bez titulů): Dřevíkovská, Lysenko, Kubát

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru od posledního zasedání (I.Obrusník).
  2. Zpráva o mezinárodní činnosti - Středoevropské Fórum pro prevenci katastrof (CEUDIP) (I. Obrusník, J. Němec)
  3. Krizové řízení v ČR po posledních novelách zákonů zejména s ohledem na nové územní uspořádání (JUDr. Soviš, Úřad vlády ČR, Ing. Lukeš, Min. vnitra ČR).
  4. Mezinárodní aktivity - CEUDIP, příprava české účasti na červencovém setkání zástupců národních výborů ze střední Evropy v Bonnu, současné aktivity mezinárodního výboru pro prevenci katastrof ISDR (I. Obrusník, J. Němec).
  5. Nové možnosti využití informačních technologií pro krizové situace (ing. J. Pejčoch, T-Soft)
  6. Plán práce na rok 2002.
  7. Diskuse na aktuální témata, různé.

Průběh jednání:

Ad 1)     Ve zprávě o činnosti za uplynulé krátké období se I. Obrusník zaměřil především na nutnost zlepšení práce pracovních skupin. Tento problém se opakuje. Východiskem bude svolávat pracovní specializované skupiny nikoliv pravidelně, ale tehdy, kdy je třeba řešit nějaký konkrétní problém. Jinak bude hlavní aktivita soustředěna do činnosti a setkávání celého NV.
     Potěšující je aktivita regionálního výboru (RV), který velmi dobře pracuje v oblasti Moravy a Slezska. RV vznikl v oblasti nejvíce postižené povodní 1997, kde s i lidé uvědomují nutnost zlepšování prevence přírodních a dalších katastrof v konkrétních podmínkách regionu. S činností seznámil přítomné jeho předseda - ing. Hošek.
     Samotný NV velmi pomohl při postupné aplikaci krizových zákonů v ČR, a především díky osobním kontaktům získaným v NV, byla umožněna lepší koordinace mezi aktivitami různých institucí a jmenovitě i některých členů NV. Někteří členové NV jsou buď přímo nebo nepřímo napojeni i na Ústřední krizový štáb ČR a některé jeho činnosti. Ukázalo se, že je dobré, když se NV kromě omezování následků přírodních katastrof zabývá i otázkami průmyslových havárií a v poslední době je nutno uvažovat i určitá preventivní opatření s ohledem na možné krizové situace vyvolané teroristickými činy.
     Předseda dále zmínil existenci webových stránek NV i to, že dostává jen velmi malý počet příspěvků a aktualit, které je možné na stránkách NV zveřejnit. Proto by měli všichni členové NV zasílat aktuality, informace případně ucelenější publikace zasílat elektronicky přímo předsedovi ( obrusnik@chmi.cz). Rovněž pravidelné seznamování s aktuálními tématy např. se stavem krizové legislativy, ale i v technických otázkách během schůzí NV je velkým přínosem..


Ad 2 a 4)      Tajemník CEUDIP prof. Němec seznámil NV se zahraniční činností Českého NV v uplynulém roce. Činnost se soustředila především do středoevropské oblasti a do Středoevropského fóra pro prevenci katastrof (CEUDIP), kde hraje ČR významnou roli. Loni v červnu bylo zorganizováno setkání zástupců NV ze střední Evropy v Bratislavě, které ukázalo zvýšený zájem všech členských zemí o další spolupráci případně koordinaci aktivit v regionu. Letošní setkání pořádá německý NV v Bonnu ve dnech 1. a 2.7. Za ČR se zúčastní Ing. Obrusník, prof. Němec a buď ing. Pejčoch nebo ing. Hošek. Důležité bude zejména projednání účasti NV zemí CEUDIP na společném projektu především ohledně vzdělávání občanů, který by bylo možné financovat alespoň částečně z fondů Světové meteorologické organizace nebo z fondů EU. Prof. Němec dále seznámil členy NV se současnou situací v sekretariátu ISDR v Ženevě. Další informace o činnosti ISDR lze získat buď přímo na webových stránkách ISDR (www.unisdr.org) nebo odskokem na ISDR z webových stránek NV.

Ad 3)      JUDr. Soviš (Úřad vlády ČR) seznámil NV se situací v oblasti krizového řízení v ČR po posledních novelách zákonů zejména s ohledem na nové územní uspořádání. Největší problém bude s rušením okresních úřadů a předáním některých jejich povinností buď krajským orgánům nebo na obce s rozšířenou působností. Došlo i ke změně bezpečnostní strategie ČR v souvislosti s bojem proti terorismu a byla připravena nová Koncepce ochrany obyvatelstva (Usnesení vlády 417/duben 2002).
     Ing. Lukeš (Min. vnitra ČR) srovnal systém krizového řízení v ČR s obdobnými systémy v sousedních zemích a podrobněji se zabýval vyhodnocením cvičení Zóna 2002. To ukázalo řadu problémů z nedořešením krizových plánů na různých úrovních, ale i nedostatky na úrovni centra. Rovněž kompetence některých institucí a orgánů nejsou zcela zřetelně definovány. Právě příprava krizových plánů je jedním z hlavních problémů HZS. V další části příspěvku diskutoval ing. Lukeš i některé podrobnosti zabezpečení IZS, které vyplývají z nové vyhlášky. Určité zmatky a nesrovnalosti s implementací nových zákonů v praxi potvrdil v diskusi Ing. Hančil..

Ad 5)      Obsáhlou přednášku "Nové možnosti využití informačních technologií pro krizové situace" prezentoval ing.J. Pejčoch (T-Soft). Zmínil jednotlivé části systémů a zdůraznil fáze plánování, monitorování, koordinace rozhodování a řízení, výchovu specialistů a v konečné fázi cvičení. Informační technologie dokáží efektivním způsobem jednotlivé činnosti spojit. Důležitým nástrojem je i modelování (účinky havárií, šíření látek, zdroje a logistika. Možnosti vzniku dominových jevů). Řada vývojových prací byla provedena v rámci výzkumných projektů pro AČR. Snahou pro aplikace informačních technologií je, aby konečný uživatel potřeboval jen jednoduché programy (obvykle stačí "browser") a připojení k Internetu. Další část referátu se zabývala použitím mapových podkladů, bezpečností informačních systémů a možnostmi propojení jednotlivých systémů v rámci ČR.

Ad 6)     Účastníci se shodli, že k důležitým bodům v Plánu práce na rok 2002 bude účast členů NV při implementaci krizových zákonů v ČR, expertízní činnost, sdělování informací a aktualit na webových stránkách, pokračování inventarizace a šíření vzdělávacích materiálů, účast na cvičeních, prezentace činnosti NV ve sdělovacích prostředcích a publikacích. Pro výrazné zlepšení možnosti získávání prostředků na činnost NV, zejména z projektů, bude nutné dokončit získání Statutu (viz bod 7). Trvalým úkolem pro všechny členy NV je zlepšování náplně a častá aktualizace webových stránek NV.

Ad 7)      Hlavním tématem tohoto bodu byla příprava pro získání oficiálního statutu NV (jako sdružení). Členové měli několik drobných poznámek k navrhovanému textu Stanov, které budou zahrnuty do konečné úpravy. Shodli se na tom, že členství v NV podle nového statutu bude jak individuální, tak i kolektivy (institucionální). Pro žádost o schválení statutu stačí Stanovy se žádostí. Podepsané několika členy "přípravného výboru". Přípravu, a podepsání a odeslání žádosti na MV zajistí pražští členové NV (zatím jako jednotlivci) do poloviny července 2002.

Předpokládaný termín příští schůze NV je podzim 2002.

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
24. 6. 02
stránka zřízena
24. 6. 2002