Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis ze 6. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného dne 20. 6. 2001 od 14.00 v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze 4, Na Šabatce 17.

Omluveni (uvedeno bez titulů): Brabec, Hančil, Hladný, Hošek, Kalvoda, Kříž, Kyselák, Rážová

Program zasedání:

  1. Zpráva o činnosti Výboru za poslední tříměsíční období (I. Obrusník).
  2. Informace o současném stavu a vývoji implementace souboru zákonů o krizovém řízení, IZS, HZS a dalších zákonech a prováděcích předpisech k těmto zákonům i s ohledem na reformu veřejné správy (J. Soviš).
  3. Další informace ke krizovým zákonům a jejich praktické aplikaci, ochrana obyvatelstva, mezinárodní dohody a spolupráci při řešení krizových situací se sousedními státy (L. Prudil).
  4. Současný stav dostupných školicích materiálů a možnosti jejich využití pro výuku. Prezentace činnosti NV ONK ve sdělovacích prostředcích (V. Dřevíkovská).
  5. Úkoly zdravotnické služby v prevenci a v krizových situacích (J. Štorek)
  6. Zpráva o mezinárodní činnosti - Středoevropské Fórum pro prevenci katastrof (CEUDIP) (J. Němec, I. Obrusník).
  7. Příprava setkání zástupců národních výborů ONK (platforem) středoevropských zemí v Bratislavě ve dnech 25.-27. června 2001 (J. Němec).
  8. Diskuse k další činnosti NV ONK a k možnosti získat oficiální statut Výboru.
  9. Různé.

Průběh jednání:

Ad 1)     Ve zprávě o činnosti za uplynulé krátké období se I. Obrusník zaměřil především na nutnost zlepšení práce pracovních skupin. Zmínil se též o některých změnách v obsazení Výboru. NV jednomyslně schválil poděkování dosavadnímu členu Doc. MUDr. J Křížovi, který řídil dobře pracující skupinu pro hygienické a epidemiologické zabezpečení. Místo něho bude zdravotníky v NV nadále zastupovat MUDr. J. Štorek. Bude třeba dále kontaktovat některé členy NV, kteří se v poslední době na činnosti NV nepodílejí nebo kteří změnili svá působiště. Předseda NV dále zmínil dobrou činnost regionálního výboru, který pokračuje v práci v oblasti Moravy a Slezska pod vedením A. Hoška. NV má fungující vlastní stránky na Internetu (spojení přes domovskou stránku ČHMÚ), je však třeba, aby členové NV přispívali materiály a informacemi do těchto stránek (posílat e-mailem předsedovi). I. Obrusník vyzval členy NV, aby se co nejvíce zapojili do procesu zavádění krizových zákonů do praxe, neboť se vyskytuje řada problémů, zejména v nově vznikajících krajích. Právě NV může za této situaci pomoci.

Ad 2)      J. Soviš podal srozumitelný a zároveň stručný přehled všech zákonů a nařízení, které byly v poslední době uvedeny pro případ krizových situací v platnost. Ukázal, kam přesně lze zařadit přírodní katastrofy a průmyslové havárie a zdůraznil některé problémy, které se objevují především v souvislosti s pomalu probíhající reformou veřejné správy (nové kraje atd.). Upozornil i na to, že koncem roku 2002 skončí působnost okresních úřadů; určitou náhradou budou tzv. obce s rozšířenou působností (v ČR jich bude cca 200).

Ad 3)      L. Prudil doplnil předcházející přednášku o některé informace o tom, jak probíhá implementace zákonů o krizovém řízení, IZS atd. v Hasičském záchranném sboru (HZS), a to nejen na generálním ředitelství HZS v Praze, ale i na krajské úrovni. Určité problémy jsou s koncepcí ochrany obyvatelstva, sestavováním krizových štábů, s vedením dokumentace apod. Krátce zhodnotil i stav mezinárodní spolupráce se sousedními státy při prevenci a odstraňování následků katastrof. ČR má s těmito státy smlouvy.

Ad 4)      V. Dřevíkovská referovala o práci skupiny pro osvětu a vzdělávání - seznam školicích materiálů je na Internetu. Některé pomůcky ztrácejí na aktuálnosti, a proto V. Dřevíkovská požádala členy NV, aby doplnili, aktualizovali a poslali inventarizační listy pro školicí materiály. V diskusi informoval J. Zezulák o výsledcích projektu TEMPUS, který končil mj. publikací "Územní plánování v zátopových oblastech" a učebními texty použitelnými pro vzdělávání a osvětu.

Ad 5)      J. Štorek podal přehled o úkolech a organizaci zdravotnické služby při přírodních a jiných katastrofách. Zmínil se i o chystané konferenci"Medicína a katastrofy" koncem června ve Zlíně. Zabýval se strukturou zdravotní služby u nás a jejího zařazení do systému krizového řízení a IZS. MUDr. Štorek nahradí v NV Doc. MUDr. J. Kříže a povede pracovní skupinu pro zdravotnické zabezpečení při katastrofách a haváriích (název není ještě zcela specifikován, ale měl by vystihovat širší záběr činnosti pracovní skupiny oproti dřívějšímu). Ad 6)      J. Němec seznámil NV s mezinárodní činností NV v posledních měsících a se situací na mezinárodním sekretariátu ISDR v Ženevě. Situace v Ženevě se konečně zkonsolidovala a byl jmenován řádný ředitel sekretariátu pan Sálvano Briceňo z Venezuely. V Ženevě jsou v současné době předělávány webovské stránky sekretariátu, a proto se zatím nelze dostat na stránky středoevropského Fóra CEUDIP, jehož činnost iniciuje především Český NV ONK a jehož výkonným sekretářem je J.Němec.

Ad 7)      J. Němec informoval NV o nejbližší akci CEUDIP, kterou bude druhé oficiální setkání ve dnech 25. až 27.června 2001 v Bratislavě. Uspořádá ho pro národní výbory středoevropských zemí Slovenský národní výbor ISDR (ONK). Český NV budou v Bratislavě zastupovat I. Obrusník (předseda Českého NV ONK a předseda CEUDIP), J. Němec (výkonný sekretář CEUDIP) a A. Hošek (předseda Regionálního výboru ONK). Účast přislíbily zástupci národních výborů z Rakouska, Maďarska, Polska, Německa, Slovenska a ČR a rovněž zástupce sekretariátu ISDR v Ženevě.

Ad 8)      V diskusi k dalšímu pokračování činnosti NV vyjádřila svůj názor řada přítomných členů NV. Shodli se na tom, že v činnosti je třeba pokračovat zejména v této době, kdy se od základu předělává systém krizového řízení a integrovaného záchranného systému ČR, a současně se předělává systém veřejné správy. Právě v této době může v tomto procesu NV a jeho jednotliví členové nejvíce pomoci, zejména v oblasti "horizontální" koordinace a spolupráce. Bude však třeba více a lépe prezentovat činnost NV jak v rámci státní správy, tak i pro veřejnost (sdělovací prostředky) a především bude nutné snažit se o získání oficiálního statutu neziskové organizace. To usnadní financování nezbytné činnosti NV i potenciální účast v projektech, jak na národní bázi, tak i v projektech mezinárodních.

Ad 9)      V bodě různé vystoupilo několik členů NV - L. Prudil a F.Babák se zabývali současným stavem mezinárodních smluv ČR se sousedními státy pro prevenci a řešení krizových situací a pro vzájemnou pomoc. J. Pejčoch navrhl, aby se Český NV podílel na zabezpečení 4. ročníku konference krizového managementu ve dnech 28.-29.11. 2001 - přítomní členové NV tuto spoluúčast schválili. NV se shodl na tom, že je třeba lépe a aktivněji využívat webovských stránek NV pro šíření informací a publikací. Vhodné příspěvky je třeba zasílat elektronicky přímo předsedovi ( obrusnik@chmi.cz). Bude rovněž třeba zaktivizovat již výše zmiňovanou činnost pracovních skupin.



Předpokládaný termín příští schůze NV je podzim 2001.

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
4. 7. 2001
stránka zřízena
4. 7. 2001