Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 5. zasedání Českého národního výboru pro omezování následků katastrof (ČNV ONK)

konaného dne 14.3.2001 od 14h30 v budově Ministerstva životního prostředí, Vršovická 65, Praha 10.

Omluveni (uvedeno bez titulů): Horálek, Kvasnička, Lukeš, Motlová, Novák, Pejčoch, Reidinger, Soviš

Program zasedání:

  1. Informace o činnosti Výboru v roce 2000. (I.Obrusník, A. Hošek).
  2. Zpráva o mezinárodní činnosti - Středoevropské Fórum pro prevenci katastrof (CEUDIP) (I. Obrusník, J. Němec)
  3. Katastrofy geologického původu v ČR (V. Lysenko).
  4. Krizové řízení v ČR pro případ přírodních a technologických katastrof po implementaci nových zákonů. (J. Veličko).
  5. Diskuse na aktuální témata.
  6. Mezinárodní aktivity - CEUDIP, příprava projektu pro spolupráci ve středoevropském regionu v rámci Visegrádského fondu, příprava české účasti na červnovém setkání zástupců národních výborů ze střední Evropy v Bratislavě, současné aktivity mezinárodního výboru pro prevenci katastrof ISDR (I. Obrusník, J. Němec).
  7. Plán práce na rok 2001.
  8. Různé.

Průběh jednání:

Ad 1)     Zprávu o činnosti Národního výboru podal I. Obrusník (viz příloha 1). K úspěchům lze zařadit vytvoření webových stránek výboru (adresa: http:/www.chmi.cz/katastrofy.html). Velký vliv na práci NV koncem roku 2000 a zejména v nadcházejícím období bude mít implementace nových zákonů - především o krizovém řízení, integrovaném záchranném systému (IZS), hasičském záchranném sboru i o zřízení nových krajů. Došlo k reorganizaci a spojení Civilní ochrany s Hasičským záchranným sborem (HZS) a především k přiřazení vedoucí úlohy ministerstva vnitra při krizovém řízení na úrovni státu.
     Právě řada změn v řízení krizových situací a z toho vyplývajících personálních změn ovlivnila spíše negativně činnost výboru a zejména pracovních skupin, kde částečně pracovaly pouze skupiny pro včasné varování, osvětu a vzdělávání a pro hygienické a epidemiologické zabezpečení, vůbec se nesešla pracovní skupina pro analýzu rizik. Činnost NV ONK přispěla k lepší koordinaci činností institucí zodpovědných za včasné varování při povodních v roce 2000, avšak bude třeba tuto činnost ještě rozšířit v roce 2001 a v nových podmínkách.
     Zprávu o činnosti Regionálního výboru ONK na Moravě podal předseda tohoto výboru A. Hošek z Ostravy. RV pracuje velmi dobře, schází se pravidelně a zabývá se konkrétními problémy v regionu. Lidé mají do práce chuť. Některé poznatky z organizace včasného varování na úrovni regionu bude možné převzít i pro ostatní části ČR - bude to velmi důležité ve spojitosti s novým územním členěním státu (vznik nových krajů).

ad 2)      J. Němec seznámil členy se současnou situací v mezinárodním sekretariátu ISDR v Ženevě zejména s hledem na problémy s financováním i stabilním obsazením sekretariátu. Jako výkonný sekretář Středoevropského Fóra pro prevenci katastrof (CEUDIP) informoval o činnosti Fóra v uplynulém období, zejména o mezinárodním setkání ve Varšavě v červnu 2000 i o připravovaném letošním setkání CEUDIP v Bratislavě se zaměřením na legislativu. CEUDIP má rovněž webové stránky (vstup ze stránek ISDR http://www.unisdr.org). J. Němec uvedl rovněž aktivity CEUDIP pro získání grantu z nově vytvořeného Mezinárodního Visegrádského Fondu.

Ad 3)      V. Lysenko podal přehled o druzích katastrof geologického původu i o možnostech jejich výskytu v ČR. Patří k nim nejen katastrofy způsobené seismickými jevy nebo sesuvy půdy, ale i velmi nebezpečná stará důlní díla. Bude proto třeba věnovat pozornost možnosti vzniku těchto katastrof při další činnosti výboru.

Ad 4)      Se současným stavem krizového řízení v ČR pro případ přírodních a technologických katastrof po implementaci nových zákonů seznámil členy NV zástupce MV ČR J. Veličko. V současné době probíhají změny jak na generálním ředitelství HZS, tak i v krajích (krajská ředitelství). Obecně lze říci, že nové zákony systém krizového řízení v ČR zjednoduší, neboť bude pouze jeden zodpovědný resort - MV. Je však třeba dořešit řadu detailů v organizaci a činnostech. Přesto musíme být připraveni reagovat na katastrofu i za stávajících "přechodných" podmínek. J. Veličko vyzval všechny členy NV, aby se postarali o urychlení vypracování nových smluv pro zabezpečení všech nezbytných činností za nových podmínek. J. Kubát krátce uvedl současný stav v předpovědní a hlásné povodňové službě včetně druhů a pravomocí povodňových komisí za nových podmínek. Podrobnější informace budou zveřejněny na webových stránkách ONK.

Ad 5)      Před diskusí k další činnosti výboru uvedl I. Obrusník některé problémy, zejména s nižší aktivitou pracovních skupin, které by měly představovat těžiště práce NV mezi schůzemi a při řešení konkrétních problémů. Členové NV se shodli na tom, že vzhledem k rostoucímu počtu katastrof různého druhu, především přírodního původu, má činnost NV stále velký význam, a proto je třeba v činnosti pokračovat a inovovat pracovní skupiny. Do katastrof bude třeba zahrnout i možnost vzniku sucha. Současné složení pracovních skupin je následující:
  • Skupina pro včasné varování: svolavatel Ing. Babák, členové Ing. Hladný, Ing. Horálek, Ing. Kubát, Ing. Lukeš, Ing. Obrusník, Ing. Prudil, Ing. Reidinger, JUDr. Soviš, Ing. Starostová, Ing. Veličko
  • Skupina pro osvětu a vzdělávání: svolavatel Dr. Dřevíkovská, členové, prof. Němec, Ing. Horálek, Ing. Kyselák, Ing. Novák, prof. Zezulák
  • Skupina pro analýzu rizik: svolavatel Bc. Rážová, členové, Ing. Brabec, Ing. J. Hornych, prof. Kalvoda, Ing. Komárek, Ing. Lysenko, Ing. Pejčoch, Ing. Pokorný, JUDr. Soviš, prof. Zezulák
  • Skupina pro hygienické a epidemiologické zabezpečení: svolavatel Doc. Kříž, členové MUDr. Přívorová, MUDr. Prokopová, MUDr. Havel a MUDr. Rettich.
Ad 6)      CEUDIP připravuje na rok 2001 setkání v Bratislavě, které uspořádá pro národní výbory středoevropských zemí Slovenský národní výbor ISDR (ONK) v Bratislavě ve dnech 26.-27. června 2001.

Ad 7)      Návrh plánu práce na rok 2001
     Po bohaté diskusi se členové NV shodli na tom, že výbor bude ve své činnosti dále pokračovat. Účastníci diskutovali i otázku toho, zda se členové výboru podílejí na jeho práci spíše jako osobnosti-jednotlivci než jako oficiální delegáti svých institucí. Dobrá činnost výboru bude vždy vycházet z osobního aktivního přístupu jeho členů. Zároveň je však jasné, že podpora členů NV ze strany institucí je pro úspěšnou činnost výboru žádoucí. Bude proto třeba získat k této otázce informace o jejím řešení v zahraničí. Činnost pracovních skupin v roce 2001 bude oživena a svolavatelé zorganizují schůzky skupin pokud možno ještě během první poloviny roku. Čerstvé informace pro členy NV (ale i pro ostatní zájemce) na webové stránky NV dodají Doc. Kříž, Ing. Kyselák, Ing. Kubát a další. Je třeba, aby byl dostatek informačního materiálu pro uvedení na webových stránkách (příspěvky - texty posílejte e-mailem předsedovi NV). Členové NV pomohou během roku 2001 při implementaci nových zákonů a z nich vyplývajících směrnic a norem i s ohledem na nové krajské uspořádání. Právě tato činnost je v současné době prioritní.
     Bude pokračovat i mezinárodní činnost (zodpovídají Prof. Němec a Ing. Obrusník), - spolupráce se Sekretariátem ISDR v Ženevě i aktivity ve Středoevropském Fóru CEUDIP - v červnu 2001 to bude především aktivní účast na setkání v Bratislavě a pomoc při zvýšení koordinace činností národních výborů v regionu střední Evropy.
     V roce 2001 bude pochopitelně pokračovat i činnost Regionálního výboru ONK na Moravě (Ing. Hošek).

Předpokládaný termín příští schůze NV je květen nebo červen 2001.

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
27.3.01
stránka zřízena
9. 4. 2001