Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 4. zasedání Národního výboru IDNDR ČR

konaného dne 4.11.1999 od 14h30 na pracovišti Odboru krizového řízení a informatiky HÚ CO, Praha

Omluveni (uvedeno bez titulů): Kalvoda, Krotil, Kříž, Kvasnička, Maťa, Prudil, Reidinger

Program:

  1. Informace o mezinárodním Fóru IDNDR, konaném v červenci 1999 v Ženevě a doporučení a závěry, které vyplývají pro činnost národních výborů. (I. Obrusník).
  2. Možné pokračování Dekády z hlediska mezinárodního - příprava koordinačního výboru v Ženevě - význam pro střední Evropu (prof. J. Němec).
  3. Zpráva o činnosti Českého NV za poslední rok včetně činnosti regionální pobočky na Moravě (I. Obrusník).
  4. Informace o Zákonu o krizovém řízení a integrovaném záchranném systému (JUDr. Soviš, MV).
  5. Zprávy o činnosti pracovních skupin (vedoucí skupin).
  6. Diskuse o dosavadní činnosti a možnostech pokračování. Změna názvu nového výboru a návrh činnosti po roce 2000.
  7. Příprava vystoupení české delegace na 2. setkání zástupců NV IDNDR, ve dnech 9. a 10.11. 1999 v areálu ČZU v Praze Suchdole (účastníci z SRN, Bavorska, Saska, Polska, Maďarska, Slovenska, Rakouska a ČR), návrhy na konkrétní spolupráci se sousedními zeměmi.
  8. Různé.

Pozn.: Zápis je distribuován poněkud opožděně, neboť se čekalo na definitivní vyřešení pokračování "Dekády" a změny názvu mezinárodního sekretariátu a aktivit v oblasti katastrof, které bylo řešeno nejvyššími orgány OSN. Přesto nebyly doposud jednoznačně vyřešeny kompetence nového sekretariátu (viz dále pod bodem 1).

Průběh jednání:

Ad 1) a 2) I. Obrusník a J. Němec stručně informovali o průběhu a závěrech mezinárodního Fóra IDNDR, konaného počátkem července 1999 v Ženevě. Cílem Fóra bylo zhodnotit průběh celé Dekády a rozhodnout se, zda pokračovat v činnosti v oblasti prevence katastrof i po jejím skončení k 31. 12. 1999. Čeští zástupci prezentovali na Fóru 2 referáty a zúčastnili se aktivně řady diskusí. Závěr Fóra byl jednoznačný - pokračovat v činnosti jak na národní bázi (národní výbory), tak i mezinárodní s tím, že bude třeba výbory přejmenovat (vypustit slovo Dekáda atd.). Podrobnější závěry o mezinárodním výboru (dříve IDNDR) lze nalézt na Internetu (http://www.idndr.org). Podle čerstvých zpráv (J. Němec) se IDNDR přejmenovalo na International Strategy for Disaster Reduction (ISDR) a byla vytvořena koordinační skupina (InterAgency Task Force) a Sekretariát v Ženevě. Existuje varianta, že činnost ISDR bude spadat pod humanitární činnost OSN (OCHA), což by nebylo příliš příznivé - mohlo by to spíše znamenat přednostní financování humanitární činnosti vyvolané válečnými konflikty na úkor činnosti související s přírodními katastrofami. O pokračování činnosti Českého NV bylo rozhodnuto v bodě 6.

Ad 3) I. Obrusník podal stručnou zprávu o činnosti NV v roce 1999. K úspěchům patří mj. založení regionálního výboru IDNDR pro oblast Moravy a Slezska (RV) dne 3. 6. 1999 v Ostravě. Předsedou RV je člen NV ing. A. Hošek. Ukazuje se, že o činnost v oblasti přírodních katastrof je v oblasti Moravy velký zájem, který vyplývá z postižení této oblasti katastrofami zejména povodněmi v minulých letech a ze snahy lidí zlepšit koordinaci a prevenci na regionální úrovni. Členové NV se zúčastnili v rámci svých institucí mezinárodního cvičení HEXAGRANT 99, několika akcí včetně výše zmíněného Mezinárodního Fóra. K úspěchům lze zařadit i uspořádání 2. Středoevropského Fóra národních výborů Dekády v listopadu 1999 v Praze a též podíl na uspořádání 2. konference "Současnost a budoucnost krizového managementu (J. Pejčoch). Určitým problémem je práce pracovních skupin (viz bod 5).

Ad 4) NV na svém zasedání přivítal nového člena - zástupce MV JUDr. Soviše spolu s jeho kolegy, který NV seznámil s poslední verzi návrhu Zákona o krizovém řízení a integrovaném záchranném systému, která šla do parlamentu. Tento zákon je velmi důležitý a bude třeba z něho při další činnosti NV vycházet.

Ad 5) Činnost pracovních skupin:
Skupina pro včasné varování (svolavatel J. Veličko) se v průběhu roku sešla a dohodla na procvičení průniku signálů a prověřování dalších částí systému včasného varování. Zhodnotila i průběh cvičení HEXAGRANT a vytipovala nejdůležitější chyby, které se během cvičení objevily.
Skupina pro osvětu a vzdělávání (svolavatel V. Dřevíkovská) připravila inventarizaci školicích materiálů (dotazníková akce), bylo vydáno několik tiskových zpráv. Bude třeba zlepšit publicitu činnosti NV a seznámit veřejnost se závěry středoevropského setkání v listopadu 1999. M. Franta seznámil NV s projektem Komunikace v ohrožení a postupným seznamováním dětí na školách s problematikou přírodních katastrof.
Skupina pro analýzu rizik (svolavatel M. Maťa) se během roku 1999 nesešla. V diskusi se ukázalo, že je přesto o činnost v této skupině velký zájem. Bude třeba skupinu během roku 2000 svolat a dohodnout se na další práci (M. Maťa).
Skupina pro hygienické a epidemiologické zabezpečení (svolavatel J. Kříž) si vede dobře. Podařilo se jí podílet se na vydání publikace "Povodně 1997 - zkušenosti hygienické služby", která shrnuje zkušenosti v této oblasti.

Ad 6) Členové NV se po diskusi shodli na tom, že v činnosti je třeba pokračovat i po skončení Dekády. Byl též schválen nový název výboru Český národní výbor pro omezování následků katastrof (Český NV ONK).
Z organizačních záležitostí je třeba zmínit volbu nového místopředsedy pro zahraniční vztahy - místo M. Žďárka (MŽP) byla zvolena Ing. M. Motlová (MŽP). Dále byl přijat nový člen NV JUDr. Soviš z MV, místo I. Pintéra bude MZV ve výboru zastupovat P. Škoda.
V roce 2000 bude NV i RV pokračovat v činnosti podobně jako v letech předchozích s tím, že se těžiště práce přesune do pracovních skupin a do regionu. Předpokládá se i zlepšení spolupráce s NV ostatních zemí střední Evropy (SRN, Polsko, Slovensko, spolkové země Bavorsko, Sasko a pokud se to podaří, i Maďarsko a Rakousko). V červnu 2000 by měl být uspořádán polským NV workshop o úloze médií v situacích vyvolaných přírodními katastrofami (na organizaci spolupracuje J. Němec).

Ad 7) J. Němec podal informaci o 2. setkání zástupců NV IDNDR 9.-10.11.1999 v Praze. Českou delegaci tvořili, V. Dřevíkovská, M. Franta A. Hošek, J. Němec, I. Obrusník, L. Prudil, P. Škoda, J. Soviš (+ 2 kolegové z MV,) a J. Zezulák.

Ad 8) Během schůze NV byla podrobněji diskutována řada dalších problémů. J. Zezulák s kolegou Marešem seznámili NV s návrhem projektu kursu školení v protipovodňové ochraně v rámci programu TEMPUS, J. Pejčoch pozval všechny na konferenci o krizovém managementu apod.

Závěry:

NV souhlasil se založením Internetových stránek na adrese www.chmi.cz/files/katastrofy.html, kde bude možné publikovat některé informace nejen pro členy NV, ale i pro širší veřejnost.
Pozn.: tyto webovské stránky jsou od počátku roku 2000 v provozu a je možné tam dávat informace (po domluvě s I. Obrusníkem).

Zapsal:      I. Obrusník
předseda Českého NV ONK
28. 3. 2000