Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 3. zasedání Národního výboru IDNDR ČR

konaného dne 10. 11. 1998 od 14 hodin na pracovišti Odboru krizového řízení a informatiky HÚ CO, Praha

Omluveni (uvedeno bez titulů): Jirák, Krotil, Kříž, Kyselák, Pintér, Prudil

Program:

  1. Zhodnocení červnového setkání NV IDNDR středoevropských zemí a dopad závěrů z tohoto zasedání na další činnost českého NV.
  2. Zpráva o ukončení projektu „Vyhodnocení povodňové situace v červenci 1997“.
  3. Informace o konferenci o systémech včasného varování pro snižování následků přírodních katastrof, která se konala v září 1998 v Postupimi.
  4. Projednání návrhu německého NV IDNDR na spolupráci v posledním období dekády.
  5. Přehled mezinárodních událostí v oblasti dekády, činnost mezinárodního sekretariátu v Ženevě a plán na rozvoj IDNDR/ECE povodňové prevence.
  6. Organizační záležitosti NV.

Průběh jednání:

Ad 1) Setkání zástupců NV IDNDR středoevropských zemí v Praze bylo zorganizováno velmi dobře (prof Zezulák, prof. Němec a další) a přijalo závěry pro zlepšení činnosti a vzájemných kontaktů (Prague Declaration). Vzhledem k tomu, že dekáda koncem roku 1999 končí byla projednávána i otázka další činnosti NV. Účastníci setkání v Praze doporučili pokračovat byť třeba pod jiným názvem. Vzhledem k rostoucí důležitosti snižování následků přírodních katastrof se český NV shodl na tom, že bude v činnosti pokračovat i po roce 1999. Předseda NV o tom uvědomí sekretariát v Ženevě případně německý NV, pro který je tato otázka klíčová.

Ad 2) Ing. Josef Hladný podal zprávu o výsledcích projektu „Vyhodnocení povodňové situace v červenci 1997“. Hlavní výstupem je závěrečný dokumentační materiál, který obsahuje zprávy z 9 dílčích úkolů včetně grafických tabelárních a mapových příloh (celkem 36 svazků). Tento elaborát byl distribuován v 10 paré k dalšímu permanentnímu využívání těmto adresátům: MŽP, MZe, MMR, Povodí Moravy a.s., Povodí Odry a.s., Povodí Labe a.s., Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.M. a Český hydrometeorologický ústav (celkem 3x, z toho 2 exempláře k veřejnému využívání). Dalším výstupem souhrnná zpráva projektu v rozsahu 167 stran, která je extraktem jednotlivých dílčích úkolů projektu. Je distribuována v nákladu 200 ks podle rozdělovníku schváleného Řídící radou projektu všem zainteresovaným resortům, sněmovně a senátu ČR, orgánům státní správy a samosprávy, výzkumným ústavům, katedrám vysokých škol, správcům toků aj. Oba zmíněné výstupy a přidružené datové soubory (satelitní a radarové snímky, zpracované ombrogramy dešťů, letecké snímky povodňových rozlivů, čára maximálních záplav aj.) jsou vypáleny na CD - ROM. Na těchto mediích je také k dispozici rozsáhlá dokumentace povodňových jevů a událostí z postižených oblastí. Doplňkem projektu je 20 minutový videofilm, který bude dokončen v prosinci tohoto roku.
Účastníci schůze NV pak diskutovali možnosti využití poznatků z tohoto projektu. Ing. Maťa seznámil členy NV s hlavními projekty a záměry v této oblasti v resortu zemědělství, bylo diskutováno i Usnesení vlády č.185/98 ke zlepšení povodňové předpovědní služby apod.

Ad 3) Zprávu o konferenci v Postupimi podal Ing. Obrusník. Vláda SRN přikládá činnosti NV IDNDR a vůbec „Dekádě“ velký význam. Bylo to zřejmé i ze zahajovacího vystoupení ministra zahraničí SRN K. Kinkela. Konference tématicky pokryla veškeré druhy přírodních katastrof a zúčastnila se jí i řada odborníků z mimoevropských zemí. Zvláštní sekce byla věnována i Povodni 1997 ve střední Evropě. Českou republiku (a zároveň i český NV IDNDR) zastupovali na této konferenci prof. Němec, Ing. Kubát a Ing. Obrusník. Během konference se mj. setkali i se zástupci NV jiných zemí (SRN, Polsko a další).