Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis z 2. zasedání Národního výboru IDNDR ČR

konaného dne 13. 5. 1998 v budově Ministerstva životního prostředí ČR, Vršovická 65, Praha 10.

Omluveni (uvedeno bez titulů): Němec, Pintér, Kalvoda, Rážová, Veličko

Program:

  1. Organizační záležitosti a zpráva o činnosti NV a Řídící skupiny (ŘS) v době od zakládající schůze NV ČR v listopadu 1997.
  2. Mezinárodní činnost NV.
  3. Zhodnocení činnosti důležitých institucí (a lidí) při povodni 1997 a zejména vytipování nedostatků a slabých míst. Navržení postupu pro zlepšení školení obyvatelstva.
  4. Organizace červnového Setkání středoevropských NV IDNDR v Praze.
  5. Plán práce na rok 1999 a úpravy organizační struktury NV.
  6. Další náměty, různé.

Pozn.: Zápis je distribuován poněkud opožděně, neboť se čekalo na definitivní vyřešení pokračování "Dekády" a změny názvu mezinárodního sekretariátu a aktivit v oblasti katastrof, které bylo řešeno nejvyššími orgány OSN. Přesto nebyly doposud jednoznačně vyřešeny kompetence nového sekretariátu (viz dále pod bodem 1).

Průběh jednání:

Ad 1) Předseda NV I.O. podal stručnou zprávu o stavu členů NV a činnosti od poslední schůze. Zájem o činnost výboru vzrůstá, přibyli zástupci Asociace pojišťoven, soukromého sektoru (firma T-Soft) a další. Začíná se objevovat i zájem v regionech. NV po projednání Řídící skupinou navrhuje přesnější vymezení činnosti NV ve zbývajících 2 letech Dekády tak, aby bylo reálné plnění těchto činností (zejména soustředění na zlepšení varovné činnosti, koordinace těchto činností a vzdělávání obyvatelstva v obcích). Členové NV informovali o důležitých akcích IDNDR (např. Seminář o předpovídání povodní v květnu 98 v SRN, Polsku a ČR, uspořádaný v Praze ČHMÚ, připravovaná konference o Systémech včasného varování v září 98 v Postupimi, konference o povodních v říjnu v Polsku - Czenstochowa atd.).

Ad 2) Komunikace s Výborem IDNDR v Ženevě funguje. Členové NV, kteří mají e-mail budou dostávat jednou měsíčně přehled událostí IDNDR ve světě (IDNDR Highlights). Výbor v Ženevě pomůže financovat pražské setkání NV středoevropských zemí.

Ad 3) Jednotliví členové NV podali informace o činnosti svých institucí během povodně a o některých možnostech zlepšení, zejména v koordinaci. Bylo provedeno i krátké “cvičení” pro vyzkoušení systému vyrozumění (HÚ CO, Hasičský sbor, ČHMÚ). V těchto cvičeních na zlepšování koordinace se bude dále pokračovat. J. Hladný informoval o stavu řešení velkého projektu “Vyhodnocení povodňové situace v červenci 1997”, jehož výsledky poslouží jak pro další generace, tak pro návrhy opatření pro zlepšování povodňové ochrany v ČR v nejbližších letech.

Ad 4) NV jmenoval organizační výbor pro uspořádání červnového setkání členů NV IDNDR ze střední Evropy v Praze: předseda Prof. Zezulák, jednatel: prof. Němec, další členové: Ing. Obrusník, Ing. Žďárek, Ing. Maťa. Pomoc ze strany Výboru IDNDR v Ženevě – S. Weber, Ch. Schneider. Oficiální delegaci na Setkání budou tvořit Ing. Obrusník, prof. Němec, Dr. Dřevíkovská, Ing. Maťa, prof. Zezulák.

Ad 5) Z úkolů na nejbližší období lze jmenovat navázání kontaktů s NV IDNDR ze sousedních zemí (Z: předseda Ing. Obrusník a jednatel prof. Němec), uspořádat červnové setkání (viz bod 4), vystoupit aktivně na konferenci o systémech včasného varování v Postupimi (Ing. Obrusník, prof. Němec, Ing. Kubát) a navrhnout nové organizační schéma práce NV.
Organizační schéma s Řídícím výborem o malém počtu členů, který se schází častěji než celý NV vcelku vyhovuje. Pro lepší využití potenciálu všech členů NV rozhodl rozdělit členy NV (a případné odborné poradce) do následujících Pracovních skupin (PS):
Skupina pro včasné varování: členové Ing. Kubát, Ing. Reidinger, Ing. Prudil, Ing. Obrusník.
Skupina pro osvětu a vzdělávání: členové Ing. Franta, prof. Němec, Dr. Horálek, Ing. Reidinger, Ing. Veličko, zástupce pojišťoven, Ing. Žďárek.
Skupina pro analýzu rizik: členové Ing. Maťa, prof. Zezulák, zástupce pojišťoven.
Skupina pro hygienické a epidemiologické zabezpečení: členové Doc. Kříž, MUDr. Přívorová, MUDr. Prokopová, MUDr. Havel, MUDr. Rettich.
Do příští schůze NV bude doplněno rozdělení členů do pracovních skupin a zvoleni vedoucí jednotlivých skupin. PS potom budou vyvíjet činnost samostatně a informovat o ní ŘS a NV.

Ad 6) Ing. Hladný navrhl vytvoření informační brožury o NV a jeho činnosti podobně jako je tomu v SRN. Členové NV doporučují věnovat se více i ekonometrickýcm stránkám katastrof a určování rizikovosti území vzhledem k možným katastrofám. Jako preferované spojení mezi členy NV bude e-mail. Jednoznačně bude třeba dělat větší popularizaci činnosti NV IDNDR všemi členy v jejich institucích, prostřednictvím sdělovacích prostředků (všichni, souhrnně to dělá Dr. Dřevíkovská). Ing. Šulista seznámil NV s činností Asociace pojišťoven, která má velký zájem o prevenci či snižování následků přírodních katastrof a pochopitelně o aktivní podíl na činnosti NV IDNDR. Vznesl požadavek na vypracování povodňové mapy ČR s ohledem na desetiletou vodu (v GIS). Pojišťovny mohou NV IDNDR pomoci s distribucí materiálů poštou. Ing. Franta zdůraznil nutnost zintenzívnění práce na osvětě a vzdělávání obyvatelstva, publikování zpráv z oblasti IDNDR v odborných publikacích. Ing. Maťa podal informaci o činnosti v oblasti odstraňování následků povodní a prevence v resortu Ministerstva zemědělství ČR. Dále proběhla všeobecná diskuse o úloze medií v době katastrof a o připravovaném zákonu o krizovém řízení. Doc. Kříž podal informaci o možné činnosti NV IDNDR v oblasti hygienického a epidemiologického zabezpečení v době přírodních katastrof.

Příští schůzka NV se bude konat dne 10. listopadu od 14 hodin na HÚ CO (odbor krizového řízení a informatiky) v budově MNO ČR, Nám. svobody 471, Praha 6. Schůze bude zaměřena na zhodnocení červnového setkání středoevropských NV v Praze a na zabudování některých závěrů z tohoto setkání do plánu činnosti Českého NV, dále na organizaci práce pracovních skupin, reakci na změny v činnosti institucí po volbách, na rozjetí programu vzdělávání apod.

I. Obrusník
ředitel ČHMÚ
předseda Českého NV ONK
 
(tel. 401 65 03, fax: 401 08 00)
(e-mail: obrusnik@chmi.cz)