Český národní výbor
pro omezování následků katastrof

The UN ISDR is based on the Strategy:
"A Safer World in the 21st century:

Disaster and Risk Reduction"
  logo UN
  

Zápis č. 1

Stručný zápis o zakládající schůzi Národního Výboru pro UN IDNDR (Mezinárodní Dekády pro snižování přírodních katastrof OSN), konané dne 11. listopadu 1997 v ČHMÚ v Praze - Komořanech.

 Zakládající schůze byla svolána Ing. I. Obrusníkem, DrSc., ředitelem ČHMÚ, pověřeným Ministerstvem životního prostředí ČR (které převzalo nad Výborem záštitu), předsednictvím Národního výboru (NV). Zúčastnili se jí zástupci ministerstev a řady dalších organizací a institucí (viz prezenční listina přiložená k tomuto zápisu).

 Úvodem informoval předsedající přítomné o vývoji účasti bývalého Československa na Dekádě i o důvodech přerušení kontinuity účasti ČR na aktivitách v rámci Dekády. Povodně, které se odehrály v tomto roce ukázaly, že Česká republika může čelit těmto a jiným živelným pohromám lépe, bude-li využívat zkušeností a spolupráce s mezinárodní odbornou veřejností.

 Zástupce ministerstva zahraničí uvedl, že organizace Spojených národů, která zajišťuje činnost sekretariátu Dekády, připravuje projekt spolupráce Národních výborů Polska, Německa a podle možnosti i České republiky, který by se zaměřil na zkušenosti získané v těchto zemích a katalyzoval úsilí jak na národní tak i mezinárodní úrovni s cílem připravit všechny složky ochrany proti přírodním a jiným katastrofám a také obyvatelstvo v ohrožených oblastech ke snížení škod jak na životech tak i majetku.

 Prof. J. Němec, bývalý pracovník sekretariátu Dekády v Ženevě, seznámil přítomné s podrobnější náplní shora uvedeného projektu včetně jeho mezinárodního kontextu.

 Předsedající pak vyzval všechny přítomné, aby se vyjádřili k opětovnému založení Českého Národního výboru (NV). Souhlas k tomuto založení byl jednohlasný. Vzhledem ke komplexnosti problematiky přírodních katastrof a s tím souvisejících aktivit zdůraznila řada účastníků, že je nutno uvážit, které aktivity bude nutno v práci NV, zejména v počátcích, zvláště upřednostit. Účastníci také vzali na vědomí, že NV sám nebude moci financovat či pracovat na projektech, které mohou být navrženy jak v rozsahu ČR, tak na mezinárodní úrovni. NV by měl spíše fungovat jako zprostředkovatel a koordinátor těchto projektů. Počítá se i s tím, že NV bude pečovat a předávat zkušeností získávané z různých zdrojů jak z ČR, tak i ze zahraničí. Důležitá bude zejména spolupráce českého NV s národními výbory IDNDR v jiných, zejména sousedních zemích i se sekretariátem Dekády v sídle OSN v Ženevě.:

 Účastníci první schůzky NV se dohodli, že je nutno vytvořit užší výbor, který by mohl operativně koordinovat činnost českého NV jako celku a zároveň by řešil přípravu jednoduchých projektů a dalších aktivit. NV zároveň souhlasí s vytvořením širší skupiny odborníků z různých profesí - Poradního sboru vědeckých a technických odborníků, kteří by s NV spolupracovali na řešení konkrétních odborných otázek. NV se po důkladném posouzení situace v ČR a přepokládané úlohy Výboru v rámci Dekády dohodl, že do užšího výboru budou zařazeni následující členové NV:

Ing. Josef Horálek, CSc, Geofyzikální ústav AV ČR
Ing. Jan Kubát, ČHMÚ
Ing. Marek Maťa, Mze
Ing. Ivan Obrusník, DrSc (designovaný předseda NV), ČHMÚ
Ing. Ivan Pintér, Odbor OSN, MZV ČR
Ing. Luděk Prudil, Hasičský záchranný sbor ČR, MV ČR
Ing. Miloslav Žďárek, CSc, OZV, MŽP ČR
Ing. Jiří Veličko, ředitel Odboru krizového řízení a informatiky, HÚ CO ČR

Účastníci se dohodli, že sdělí předsedovi Výboru v krátké době jméno (a) stálých zástupců jejich institucí v NV a případné návrhy na přednostní činnost a na další členy NV a také Poradního sboru odborníků, kteří by byli ochotni spolupracovat s Výborem. Vzali také na vědomí, že prof. Němec, který i nadále spolupracuje se sekretariátem Dekády OSN v Ženevě, bude aktivně spolupracovat s Národním Výborem.

Účastníci obdrželi na schůzi řadu materiálů o Dekádě a o prvním navrhovaném projektu, o který by mělo zájem jak Německo, tak i Polsko. Po celou dobu prvního setkání probíhala zajímavá diskuse, která ukázala zájem členů NV i institucí, k nimž patří. Ukazuje se, že NV by mohl významně pomoci při návrzích opatření, které by snížily následky přírodních katastrof u nás, což bude po zhodnocení všech činností v době červencové povodně velice aktuální.

V závěru poděkoval předsedající všem zástupcům organizací za jejich zájem a účast na první schůzce a oznámil, že hodlá svolat schůzi užšího Výboru v první polovině prosince 1997.


Zapsal: J. Němec